Synoptycy zapowiadają, że najbliższe dni będą wyjątkowo gorące. Wysokie temperatury mogą być niebezpieczne nie tylko dla osób starszych, ale również dla dzieci, osób przewlekle chorych oraz wszystkich aktywnie spędzających czas na świeżym powietrzu. Wałbrzyscy policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i ponownie przypominają, jak bezpiecznie przetrwać okres upałów.
Podczas wysokich temperatur należy regularnie uzupełniać płyny, unikać długiego przebywania na słońcu oraz ograniczyć wysiłek fizyczny w najgorętszych godzinach dnia. Warto nosić lekką, przewiewną odzież oraz nakrycie głowy, a także korzystać z miejsc zacienionych.
Szczególną uwagę zwróćmy na dzieci i seniorów, którzy znacznie gorzej znoszą wysokie temperatury. Nigdy nie pozostawiajmy dzieci ani zwierząt w zaparkowanych samochodach. Temperatura wewnątrz pojazdu może wzrosnąć do kilkudziesięciu stopni już po kilku minutach, stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla życia.
Nie bądźmy również obojętni wobec osób, które mogą potrzebować pomocy. Jeżeli zauważymy seniora lub osobę, która źle się czuje z powodu upału, zapytajmy, czy nie potrzebuje wsparcia. W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia należy natychmiast powiadomić służby ratunkowe.
Wałbrzyscy policjanci podczas codziennej służby zwracają szczególną uwagę na osoby wymagające pomocy oraz prowadzą działania profilaktyczne przypominające mieszkańcom o zasadach bezpiecznego zachowania podczas upałów.
Wysokie temperatury mogą być bardzo niebezpieczne, jednak przestrzeganie podstawowych zasad pozwoli uniknąć wielu zagrożeń. Wałbrzyska Policja apeluje o rozsądek, wzajemną pomoc i troskę o osoby najbardziej narażone na skutki upałów. Pamiętajmy – czasami jeden telefon lub chwila zainteresowania mogą uratować komuś życie.
Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu
podkom. Agnieszka Głowacka-Kijek
policja.gov.pl
Wczoraj policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu przyprowadzili działania pod kryptonimem „Trzeźwość” i nie ujawnili osób kierujących pojazdami po spożyciu alkoholu. Przypominamy, że tego typu akcje kontrolno-prewencyjne mają na celu wyeliminowanie nieodpowiedzialnych kierowców, którzy jazdą w stanie nietrzeźwości stwarzają zagrożenie dla innych uczestników dróg.
czytaj więcej28 kwietnia 2026 roku funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu o charakterze charytatywnym i edukacyjnym. Na zaproszenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Boguszowie-Gorcach policjanci wsparli inicjatywę „Bieg dla autyzmu”, której celem było promowanie świadomości na temat spektrum autyzmu oraz integracja lokalnej społeczności wokół ważnych wartości, takich jak empatia, zrozumienie i pomoc drugiemu człowiekowi.
czytaj więcejPolicjanci prewencji wałbrzyskiej komendy, dbając o bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta, wyeliminowali z ruchu kolejnego kierującego, a dokładnie kierującą, która wczoraj w nocy prowadziła swój pojazd w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało dokładnie 2,5 promila alkoholu w organizmie mieszkanki Wałbrzycha. Wałbrzyszanka na noc trafiła do policyjnej celi, a jej pojazd na policyjny parking do dyspozycji sądu. Funkcjonariusze kolejny raz przypominają. Nie ma przyzwolenia na jazdę pod wpływem alkoholu!
czytaj więcejPolicjanci ruchu drogowego wałbrzyskiej komendy podczas prowadzonych wczoraj czynności na miejscu kolizji drogowej ustalili, że sprawczyni zdarzenia znajdowała się pod wpływem alkoholu. 53-latka wydmuchała 0,4 promila alkoholu, dlatego funkcjonariusze zatrzymali kobiecie prawo jazdy i sporządzili dokumentację procesową, która trafi niebawem do sądu z wnioskiem o ukaranie.
czytaj więcejWydział Zarządzania Kryzysowego i Polityki Społecznej ogłasza nabór do drugiej edycji programu „Bezpieczna Kobieta”. Mieszkanki Kamiennej Góry będą mogły bezpłatnie nabyć praktyczne umiejętności obrony oraz dowiedzieć się, jak skutecznie reagować w sytuacjach zagrożenia.
czytaj więcej