sowie

Zdrowie, akcje zdrowotne, pomoc lekarska w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Świadome sny
2009-09-21 13:09

Świadome sny czasem określane jako sny jasne lub w skrócie LD (ang. Lucid Dream), to stan kiedy śniąc jednocześnie zdajemy sobie z tego sprawę. Istnieje wiele różnych technik dzięki, którym sami możemy wywołać LD rozumiane jako kontrolowanie sennej rzeczywistości.


Umiejętność panowania nad wydarzeniami w snach jest możliwa wówczas, gdy podczas marzeń sennych osiągniemy świadomość i zdamy sobie sprawę, że otaczająca nas rzeczywistość jest iluzją.
Świadome sny zatem to takie w, których zdajemy sobie sprawę z ich nierealności. Każdy z nas ma marzenia, które w świecie rzeczywistym z racji przeróżnych ograniczeń nie jest w stanie spełnić, dlaczego wiec nie wykorzystać „jasnych snów” to ich realizacji? W świecie snów może zdarzyć się dosłownie wszystko, a podczas LD mamy możliwość wpływania na akcje marzeń sennych. Na atrakcyjność Lucid Dream wpływa z pewnością fakt, że niezależnie od tego jak kierujemy akcją snu nie ponosimy za to, żadnych konsekwencji i jest to całkowicie bezpieczne.

 

Taki stan świadomości nie tylko dostarcza nam rozrywki ale może być wykorzystany także dla zdrowia. LD sprawdza się świetnie jako terapia. Podczas świadomego snu można z powodzeniem trenować chociażby pokonywanie własnych lęków.
Niektórzy z nas zdolność kontrolowania snów mają wrodzoną, jest to niestety niewielki odsetek osób, ale LD można się nauczyć wykorzystując gotowe techniki opracowane prze specjalistów w tej dziedzinie. Do najpopularniejszych i najbardziej skutecznych należą min.: tzw. test rzeczywistość polegający na uważnym obserwowaniu wydarzeń podczas dnia i zadawaniu sobie pytania „czy to sen?” Po czym w jakikolwiek sposób próbujemy zmienić rzeczywistość np. unieść się nad ziemię. Takie ćwiczenie po jakimś czasie staje się nawykiem wówczas istnieje duża szansa, że taka sytuacja przydarzy się nam w śnie w którym rzecz jasna zmiana rzeczywistości będzie możliwa co dowiedzie nam, że śnimy.
Znaną i skuteczną metodą jest także technika zwana „obserwacją rąk”, jak sama nazwa mówi polega ona na obserwacji kilka razy w ciągu dnia swoich rąk. Podczas obserwacji rąk, powtarzamy zdanie: „teraz widzę swoje dłonie we śnie, wiem, że jest to sen”. Następnie wyobrażamy sobie, że widzimy swoje ręce podczas snu. Przy regularnym powtarzaniu, po ok. tygodniu takie ćwiczenie powinno nam się „przyśnić”, co umożliwi nam rozpoznanie snu i osiągnięcie świadomości.

 

Wszystkie techniki i ćwiczenia mające pomóc nam w zdobyciu zdolności kontrolowania sennej rzeczywistości są czasochłonne i wymagają od nas dużo cierpliwości i samozaparcia ale z całą pewnością warto!
 Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: