Początek lipca na Dolnym Śląsku jest wyjątkowo upalny. Jak dbać o siebie, by wysokie temperatury nie odbiły się niekorzystnie na zdrowiu?
W ciągu najbliższych dni temperatury znów mogą sięgać 35 - 36 st. C. Wysokie temperatury mogą powodować przegrzanie organizmu, czego skutkiem mogą być objawy udaru słonecznego. Na negatywne skutki upałów narażone są zwłaszcza osoby starsze, cierpiące na schorzenia układu krążenia i dzieci, ale do specjalnych zaleceń powinni się stosować wszyscy – dla własnego bezpieczeństwa i komfortu.
Według lekarzy w okresie upałów należy:
* unikać przebywania na słońcu w porze największego nasłonecznienia;
* osoby z dolegliwościami układu krążenia nie powinny wychodzić w godz. 11.00-17.00;
* osłaniać głowę przed promieniowaniem słonecznym; chronić bezwzględnie przed przebywaniem na słońcu niemowlęta i małe dzieci;
* pić około 3 l napojów dziennie (woda, napoje niesłodkie i niegazowane); osobom po zawałach i cierpiącym na chorobę niedokrwienną serca lekarze zalecają napoje z dużą ilością mikroelementów, przede wszystkim magnezu i potasu;
* w miarę możności schładzać ciało (np. często płukać dłonie i nadgarstki pod bieżącą chłodną wodą, przecierać kark, skronie);
* jednocześnie nie należy wchodzić bezpośrednio z upału do zimnej wody lub pod zimny prysznic;
* ubierać się w przewiewną, luźną odzież w jasnych kolorach, z naturalnych tkanin;
* nie pić alkoholu (do spalenia alkoholu organizm wykorzystuje zasoby wody);
* nie palić papierosów (wysuszają błony śluzowe i powodują przyspieszenie akcji serca);
* spożywać lekkostrawne, niezbyt obfite posiłki.
Warunki przetrzymywania zwierząt (gospodarskich i domowych):
* należy dostarczać zwierzętom świeżą wodę w potrzebnych ilościach;
* nie należy przetrzymywać zwierząt w okresie najsilniejszego nasłonecznienia na otwartych przestrzeniach, bez umożliwienia schronienia w cieniu;
* nie wolno pozostawiać zwierząt w małych, nasłonecznionych, nieprzewiewnych obiektach (np. w zamkniętych samochodach).
Upały są też groźne dla środowiska naturalnego. Wysokie temperatury sprawiają, że trawy i ściółka leśna są wysuszone i groźny pożar może wywołać najmniejsza iskra lub odrobina rozgrzanego popiołu z niedopalonego papierosa. W nadleśnictwach Żmigród i Wołów obowiązuje zakaz wstępu do lasu.
Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, swiebodzice.pl
W dzisiejszych czasach, gdy życie staje się coraz bardziej intensywne, a tempo codziennych obowiązków nieustannie rośnie, często w głowach wielu osób, których rodzice z roku na rok stają się coraz mniej samodzielni, pojawia się pytanie, jak zapewnić im odpowiednią opiekę, aby nie czuli się pozostawieni samym sobie.
Z troski o komfort i bezpieczeństwo bliskich często poszukujemy alternatyw, które pozwolą zapewnić starszym osobom godne życie, pełne szacunku i ciepła, kiedy my - zapracowani, zajęci pracą i rodziną, często sami nie w pełni zdrowia i sił, nie możemy zamieszkać z rodzicami i zapewnić im wystarczającej opieki, uwagi i czasu. Coraz częściej mówi się o domach opieki, które wbrew obiegowym opiniom, nie są miejscami odizolowanymi od życia, lecz przestrzeniami, gdzie seniorzy mogą czuć się pełnoprawnymi członkami społeczności. Takie ośrodki oferują opiekę medyczną, bogatą ofertę zajęć rehabilitacyjnych, towarzyskich, a także przestrzeń do rozwoju osobistego.
Warto więc zastanowić się, jakie rozwiązania będą najlepsze dla naszych bliskich, aby mogli cieszyć się spokojem i bezpieczeństwem w okresie "Jesieni Życia".
W naszym regionie jednym z miejsc łączących nowoczesne podejście do opieki z domową atmosferą, jest Dom Seniora JANTAR.
Miłośnicy biegów ultra oraz nocnych wyzwań mogą już zacierać ręce! 35. edycja Sudeckiej Setki – na BIS! oraz 28. Nocny Maraton Górski odbędą się w nocy z 27 na 28 czerwca 2025 roku w Boguszowie-Gorcach. To jedno z najbardziej wymagających i prestiżowych wydarzeń biegowych w Polsce, które co roku przyciąga zarówno doświadczonych ultramaratończyków, jak i ambitnych amatorów.
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy do udziału w VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Zdrowie dla Regionu pt. „Wiele dróg, jeden cel - zdrowie”, która odbędzie się 8-9 maja br. w formule online.
czytaj więcej8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcejZapraszamy do Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia ul. Ozimska 72A na konsultacje i badania wzroku z okazji Dnia Kobiet w piątek 7 marca 2025 r. w godzinach 10.00-14.00.
Schorzenie narządu wzroku w ostatnich czasach jest chorobą cywilizacyjną. Pracujemy dużo przy komputerze, oglądamy telewizję, przebywamy długi czas przy sztucznym oświetleniu. Wszystkie te czynniki powodują, że nasz wzrok pogarsza się.