Co to są implanty?
Implanty zębów zwane też tytanowymi wszczepami śródkostnymi.utracone najczęściej z powodu urazów, próchnicy lub paradontozy. Dentystyczne implanty wkręcane w kość w odpowiednim znieczuleniu stają się nowoczesną i trwałą formą odbudowy protetycznej, na której można wykonać bardzo estetyczne porcelanowe korony lub mosty, a w dodatku nie powodują uszkodzeń zębów sąsiednich (szlifowania). Implanty zębów mogą też służyć do lepszej stabilizacji ruchomych protez zębowych za pomocą zatrzasków kulkowych. Wysoki odsetek udanych zabiegów powoduje, że implanty mają coraz większe zainteresowanie u pacjentów.
W stomatologii jest to element zastępujący korzeń własnego zęba, pozwala uzupełnić brakujący ząb bez uszkodzenia zębów sąsiednich (szlifowania ). Wprowadzony chirurgicznie w kość wyrostka zębodołowego, pozwala na wykonanie stałego uzupełnienia protetycznego – korony, mostu bądź pełnej rekonstrukcji zgryzu w przypadkach, kiedy nie mamy już ani jednego własnego zęba.
Implanty, czyli wszczepy, robi się głównie z tytanu lub jego stopów, gdyż metal ten bez problemu zrasta się z naturalną kością. Podobne właściwości mają wszczepy wykonane z materiałów ceramicznych. Taki proces zrastania nosi nazwę osteointegracji.
Przypomina wyglądem niewielką śrubkę o średnicy ok. 3 – 4 mm i długości od 7 do 21 mm, “pustą” w środku, a nagwintowaną również od wewnątrz. Ów wewnętrzny gwint służy do umocowania protetyki.
Implanty stosuje się, by uzupełnić dziurę po utraconym zębie. Są one szczególnie wygodne dla pacjentów, którzy nie mają w ogóle zębów, gdyż na implantach można zainstalować protezę. Tak zamocowana proteza nie przesuwa się ani nie wypada, w przeciwieństwie do protez, które na szczęce trzymają się głównie dzięki sile przyssania.
Sztuczny korzeń zęba to po prostu tytanowy implant w kształcie kołka. Wsadza się go w kość w miejsce utraconego zęba. W przypadku zakładania implantu tuż po ekstrakcji zęba nie wkłada się go w kość dokładnie w miejscu po naturalnym korzeniu, bo wówczas umocowanie jest niezbyt pewne i rośnie ryzyko, że implant się nie przyjmie albo wywiąże się infekcja. Następnie błonę śluzową zaszywa się i czeka od kilku miesięcy do pół roku. Kiedy implant już się zrośnie z kością, główkę kołka odkrywa się i wkręca się w nią specjalne łączniki, na których można potem zamocować koronę zęba albo most. Szanse, że implant się przyjmie sięgają 95 %, więc jeśli zdecydujemy się na implanty Wrocław dostarcza nam pełen szereg usług w zakresie implanotologii na obszarze dolnego śląska, a także całej Polski.
Implanty stosuje się, by uzupełnić dziurę po utraconym zębie. Są one szczególnie wygodne dla pacjentów, którzy nie mają w ogóle zębów, gdyż na implantach można zainstalować protezę. Tak zamocowana proteza nie przesuwa się ani nie wypada, w przeciwieństwie do protez, które na szczęce trzymają się głównie dzięki sile przyssania.
Tytanowe implanty są dość trwałe. Powinny wytrzymać kilkanaście lat. Jednak co jakiś czas powinniśmy zgłaszać się do gabinetu stomatologicznego w celu dokręcenia ich.
W dzisiejszych czasach, gdy życie staje się coraz bardziej intensywne, a tempo codziennych obowiązków nieustannie rośnie, często w głowach wielu osób, których rodzice z roku na rok stają się coraz mniej samodzielni, pojawia się pytanie, jak zapewnić im odpowiednią opiekę, aby nie czuli się pozostawieni samym sobie.
Z troski o komfort i bezpieczeństwo bliskich często poszukujemy alternatyw, które pozwolą zapewnić starszym osobom godne życie, pełne szacunku i ciepła, kiedy my - zapracowani, zajęci pracą i rodziną, często sami nie w pełni zdrowia i sił, nie możemy zamieszkać z rodzicami i zapewnić im wystarczającej opieki, uwagi i czasu. Coraz częściej mówi się o domach opieki, które wbrew obiegowym opiniom, nie są miejscami odizolowanymi od życia, lecz przestrzeniami, gdzie seniorzy mogą czuć się pełnoprawnymi członkami społeczności. Takie ośrodki oferują opiekę medyczną, bogatą ofertę zajęć rehabilitacyjnych, towarzyskich, a także przestrzeń do rozwoju osobistego.
Warto więc zastanowić się, jakie rozwiązania będą najlepsze dla naszych bliskich, aby mogli cieszyć się spokojem i bezpieczeństwem w okresie "Jesieni Życia".
W naszym regionie jednym z miejsc łączących nowoczesne podejście do opieki z domową atmosferą, jest Dom Seniora JANTAR.
Miłośnicy biegów ultra oraz nocnych wyzwań mogą już zacierać ręce! 35. edycja Sudeckiej Setki – na BIS! oraz 28. Nocny Maraton Górski odbędą się w nocy z 27 na 28 czerwca 2025 roku w Boguszowie-Gorcach. To jedno z najbardziej wymagających i prestiżowych wydarzeń biegowych w Polsce, które co roku przyciąga zarówno doświadczonych ultramaratończyków, jak i ambitnych amatorów.
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy do udziału w VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Zdrowie dla Regionu pt. „Wiele dróg, jeden cel - zdrowie”, która odbędzie się 8-9 maja br. w formule online.
czytaj więcej8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcejZapraszamy do Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia ul. Ozimska 72A na konsultacje i badania wzroku z okazji Dnia Kobiet w piątek 7 marca 2025 r. w godzinach 10.00-14.00.
Schorzenie narządu wzroku w ostatnich czasach jest chorobą cywilizacyjną. Pracujemy dużo przy komputerze, oglądamy telewizję, przebywamy długi czas przy sztucznym oświetleniu. Wszystkie te czynniki powodują, że nasz wzrok pogarsza się.