Dzięki inicjatywie Prof. dr hab. Walentyny Mazurek, Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie kardiologii i dr n. med. Romana Szełemeja, Dyrektora Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu 27 lutego 2009 r. w przepięknych, tajemniczych wnętrzach Zamku Książ zorganizowane zostało Wiosenne Sympozjum Kardiologiczne. Tematyka spotkania skierowana do lekarzy kardiologów dotyczyła „Możliwości i wyzwań kardiologii interwencyjnej XXI wieku”. Inspiracją do zorganizowania sympozjum w tym terminie było wzbogacenie pracowni hemodynamiki w Szpitalu im. dra A. Sokołowskiego o najnowocześniejszy sprzęt do badań śródnaczyniowych tzw. IVUS. Prelegenci sympozjum to wybitne osobowości posiadający duże doświadczenie i wiedzę w tej dziedzinie. Spotkanie rozpoczął dr hab. med. Leszek Bryniarski z I Kliniki Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego, Instytutu Kardiologii Collegium Medicum w Krakowie wykładem pt. „IVUS – praktyczne korzyści z wykorzystania nowoczesnej technologii w codziennej praktyce pracowni hemodynamiki”.
O „Zastosowaniach ultrasonografii wewnątrznaczyniowej w praktyce” w niezwykle ciekawy sposób opowiedział dr n. med. Marcin Protasiewicz z Katedry i Kliniki Kardiologii Akademii Medycznej we Wrocławiu przedstawiając jednocześnie wiele przykładów klinicznych. Kolejny prelegent – dr n. med. Arkadiusz Derkacz z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych i Nadciśnienia Tętniczego Akademii Medycznej we Wrocławiu omówił „Zastosowanie niskoenergetycznego promieniowania laserowego w prewencji nawrotu zwężenia po zabiegu angioplastyki wieńcowej”. Część szkoleniowo-naukową sympozjum zakończył wykład dr n. med. Romana Szełemeja, który przedstawił „Modele systemu opieki kardiologicznej – czy więcej znaczy lepiej?”. Po interesującej dyskusji i wymianie doświadczeń organizatorzy zaprosili uczestników sympozjum na poczęstunek podczas którego wyrażano nadzieję na więcej tak niezwykle wartościowych merytorycznie spotkań. Kolejne spotkanie lekarzy kardiologów już w maju także w Zamku Książ.
Źródło: zdrowie.walbrzych.pl
W dzisiejszych czasach, gdy życie staje się coraz bardziej intensywne, a tempo codziennych obowiązków nieustannie rośnie, często w głowach wielu osób, których rodzice z roku na rok stają się coraz mniej samodzielni, pojawia się pytanie, jak zapewnić im odpowiednią opiekę, aby nie czuli się pozostawieni samym sobie.
Z troski o komfort i bezpieczeństwo bliskich często poszukujemy alternatyw, które pozwolą zapewnić starszym osobom godne życie, pełne szacunku i ciepła, kiedy my - zapracowani, zajęci pracą i rodziną, często sami nie w pełni zdrowia i sił, nie możemy zamieszkać z rodzicami i zapewnić im wystarczającej opieki, uwagi i czasu. Coraz częściej mówi się o domach opieki, które wbrew obiegowym opiniom, nie są miejscami odizolowanymi od życia, lecz przestrzeniami, gdzie seniorzy mogą czuć się pełnoprawnymi członkami społeczności. Takie ośrodki oferują opiekę medyczną, bogatą ofertę zajęć rehabilitacyjnych, towarzyskich, a także przestrzeń do rozwoju osobistego.
Warto więc zastanowić się, jakie rozwiązania będą najlepsze dla naszych bliskich, aby mogli cieszyć się spokojem i bezpieczeństwem w okresie "Jesieni Życia".
W naszym regionie jednym z miejsc łączących nowoczesne podejście do opieki z domową atmosferą, jest Dom Seniora JANTAR.
Miłośnicy biegów ultra oraz nocnych wyzwań mogą już zacierać ręce! 35. edycja Sudeckiej Setki – na BIS! oraz 28. Nocny Maraton Górski odbędą się w nocy z 27 na 28 czerwca 2025 roku w Boguszowie-Gorcach. To jedno z najbardziej wymagających i prestiżowych wydarzeń biegowych w Polsce, które co roku przyciąga zarówno doświadczonych ultramaratończyków, jak i ambitnych amatorów.
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy do udziału w VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Zdrowie dla Regionu pt. „Wiele dróg, jeden cel - zdrowie”, która odbędzie się 8-9 maja br. w formule online.
czytaj więcej8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcejZapraszamy do Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia ul. Ozimska 72A na konsultacje i badania wzroku z okazji Dnia Kobiet w piątek 7 marca 2025 r. w godzinach 10.00-14.00.
Schorzenie narządu wzroku w ostatnich czasach jest chorobą cywilizacyjną. Pracujemy dużo przy komputerze, oglądamy telewizję, przebywamy długi czas przy sztucznym oświetleniu. Wszystkie te czynniki powodują, że nasz wzrok pogarsza się.