sowie

Zdrowie, akcje zdrowotne, pomoc lekarska w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Witamina C dobra także dla skóry
2010-08-18 10:43

Witamina C przyspiesza gojenie ran i chroni DNA komórek skóry przed uszkodzeniem - wykazały badania brytyjsko-portugalskie opublikowane na łamach pisma "Free Radical Biology and Medicine".
Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Leicester oraz portugalskiego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej sprawdzali działanie witaminy C na komórkach skóry o nazwie fibroblasty. Są one położone głębiej pod naskórkiem, w warstwie tzw. skóry właściwej. Komórki w hodowli były podane długotrwałemu działaniu pochodnej witaminy C o nazwie 2-fosforan kwasu askorbinowego.
 


Okazało się, że związek ten może przyspieszać proces gojenia ran, gdyż pobudza fibroblasty do podziałów i migracji w miejsce uszkodzenia tkanki. Zwiększa też zdolności fibroblastów do naprawiania potencjalnie groźnych uszkodzeń DNA. Dotychczas wiadomo było, że witamina C może chronić DNA przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Teraz okazuje się, że przyczynia się ona do ochrony skóry również na dwa inne sposoby - poprzez stymulację gojenia ran oraz udział w usuwaniu uszkodzeń DNA.
Zdaniem naukowców, odkrycie to może przyspieszyć rozwój nowych metod leczenia obrażeń i nowotworów skóry. Będzie też mieć znaczenie dla przemysłu kosmetycznego.

 

Źródło: ekoedukacja.swiebodzice.pl za PAPWróć
dodaj komentarz | Komentarze: