sowie

Zdrowie, akcje zdrowotne, pomoc lekarska w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Poważna choroba po ugryzieniu kleszcza
2009-10-15 11:07

Po ukąszeniu kleszcza nawet jeśli było to kilka tygodni czy nawet miesięcy temu i nie zauważyliśmy żadnych niepokojących sygnałów powinniśmy sprawdzić czy nie zostaliśmy zarażeni groźna chorobą – boreliozą.
 


Borelioza może być przyczyną poważnych kłopotów zdrowotnych takich jak przewlekłe zmęczenie, kłopoty sercowe, bóle mięśni i stawów, zaburzenia czucia czy pogorszenie słuchu. To tylko cześć z powikłań jakie mogą pojawić się po zakażeniu Boreliozą. Nawet jeśli ukąsi nas zarażony kleszcz przez długi czas możemy o tym nie wiedzieć. Tylko u 30% osób pojawia się charakterystyczny objaw choroby tzw. rumieniec wędrujący. Powikłania mogą wystąpić nawet po kilku miesiącach. Warto więc wykonać prosty test na obecność przeciwciał ( IgM i IgG) przeciwko bakteriom Borrelia. Badanie należy wykonać po czterech tygodniach po ataku kleszcza ponieważ dopiero w trzecim tygodniu zarażenia bakteria pojawia się w krwi.
 Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: