sowie

Zdrowie, akcje zdrowotne, pomoc lekarska w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Centrum Onkoterapii w Wałbrzychu
2008-12-08 10:55

Chorzy na raka mieszkańcy Wałbrzycha i okolic nie muszą już jeździć do Wrocławia na zabiegi radioterapii. Niedawno otwarte Centrum Onkoterapii w Wałbrzychu daje szanse na szybsze i skuteczniejsze leczenie. Najnowsza pracownia radioterapii w Wałbrzychu jest pierwszą, tego typu, inwestycją Euromedic w Polsce. Ośrodek mieści się na terenie Specjalistycznego Szpitala im. Sokołowskiego i przyjmuje już pacjentów ze zmianami nowotworowymi. Centrum powstało w rekordowym tempie 10 miesięcy, a przybliżona wartość inwestycji wynosi 50 milionów zł. Według Światowej organizacji Zdrowia w Polsce brakuje co najmniej 10 ośrodków radioterapii, a co czwarta istniejąca placówka dysponuje sprzętem technologicznie przestarzałym, eksploatowanym przez więcej niż 10 lat. To plasuje Polskę na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej. Brak dostępu pacjentów do nowoczesnych placówek radioterapeutycznych powoduje, że czas oczekiwania na tego typu leczenie sięga 3 miesięcy. Radioterapia jest nowoczesną metodą leczenia raka. Polega na eliminacji komórek nowotworowych za pomocą promieniowania jonizującego. Jest to metoda stosowana zarówno dla całkowitego wyleczenia pacjenta, jak i zahamowania choroby, czy zmniejszenia dolegliwości bólowych pacjenta. W terapii nowotworów metoda ta odgrywa zasadniczą rolę i ma zastosowanie w przypadkach 60% pacjentów chorych na raka.


W zależności od stanu chorego radioterapię dzielimy na: radykalną oraz paliatywną. Celem pierwszej jest kompletne wyleczenie pacjenta, natomiast druga jest stosowana w przypadkach zaawansowanego procesu chorobowego. Wałbrzyskie Centrum to pierwsza prywatna placówka onkoterapii w Polsce. Została wyposażona w dwa megawoltowe akceleratory liniowe, wysokiej jakości czterdziestorzędowy tomograf komputerowy – wyprodukowane przez firmę Siemens oraz sprzęt do brachyterapii HDR. Dzięki temu Centrum każdego roku jest w stanie pomóc ponad 2000 pacjentów onkologicznych. Obecnie prowadzone są negocjacje z NFZ, by ta ratująca życie metoda leczenia nowotworów była dostępna bezpłatnie dla wszystkich ubezpieczonych osób. - Otwarcie pierwszego prywatnego Centrum Onkoterapii to nowy rozdział w zakresie prywatnych usług medycznych w Polsce. Dzięki temu pacjenci zyskają szybszy dostęp do radioterapii, bliżej miejsca zamieszkania. Centrum w Wałbrzychu jest pierwszym i na pewno nie ostatnim ośrodkiem. W planie mamy otwarcie kolejnych Centrów Onkoterapii - powiedział dr Maciej Kowalski, prezes Euromedic Onkoterapia w Polsce.

 

Źródło: (RAD) / 30minut
 Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: