sowie

Zdrowie, akcje zdrowotne, pomoc lekarska w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Akcja szczepienia dzikich lisów
2011-09-05 10:31

Od wczoraj do 10 września na terenie naszego powiatu zostanie przeprowadzona jesienna akcja szczepienia lisów wolno żyjących. Szczepienie będzie wykonane metodą zrzutów lotniczych doustnej szczepionki zatopionej we wnętrzu przynęty-mieszance pokarmowej (sporządzonej z masy rybnej) w kształcie ściętego stożka, koloru zielono-brunatnego, o wymiarach 3,9 cm x 3,5 cm x 1,5 cm.


– Uodpornienie następuje przez przegryzienie przez lisa przynęty, a tym samym pojemniczka ze szczepionką, która rozlewa się na błony śluzowe jamy ustnej zwierzęcia – wyjaśnia Andrzej Bielarczyk,
powiatowy lekarz Weterynarii w Wałbrzychu i dodaje, że szczepionka ta nie posiada właściwości uodparniających w stosunku do zwierząt domowych. Zrzuty szczepionki obejmą kompleksy leśne, pola i łąki z pominięciem akwenów wodnych, dróg i obszarów zabudowanych.
- Nie należy dotykać przynęt ze szczepionką, gdyż lis podejmuje tylko szczepionkę,
która nie została dotknięta przez człowieka, ani nienaruszona przez inne zwierzę, na przykład psy czy koty – dodaje Andrzej Bielarczyk. Dlatego też w okresie szczepień, jak i w terminie dwóch tygodni po przeprowadzonej akcji, nie należy wypuszczać swobodnie do lasów psów i kotów. Każdy przypadek kontaktu człowieka z wyłożoną szczepionką należy zgłosić służbom medycznym.

 

źródło: 30minutWróć
dodaj komentarz | Komentarze: