Osoby, które dowiadują się o nieuleczalnej chorobie, straciły bliskich, nie wiedzą jak sobie poradzić z traumą, mogą liczyć na wsparcie Towarzystwa Opieki Paliatywnej w Wałbrzychu. W hospicjum przy ul. Krasińskiego dyżurują psychologowie, gotowi pomóc wrócić do równowagi po tragicznych przeżyciach. Z bezpłatnych porad mogą korzystać wszyscy zainteresowani. Kiedy ktoś dowiaduje się, że jego choroba jest groźna dla życia, często nie wie, jak sobie z taką wiadomością poradzić. Lekarz specjalista, który postawił diagnozę, psychologicznym aspektem choroby ciała nie jest w stanie się zająć. Pacjent cierpi podwójne. Jedyną radą jest wsparcie psychologa – mówi szefowa towarzystwa, Henryka Kowalczyk. W placówce przy ul. Krasińskiego, znękanymi duszami osób, które spotkała tragedia, zajmują się Joanna Zawisza-Smejlis, Joanna Łobarzewska i Dorota Gusarow. – Opiekujemy się osobami w żałobie, dziećmi, które straciły rodziców, albo inne bliskie osoby, ludźmi, którzy otrzymali wiadomość o nieuleczalnej chorobie. Pomagamy się z tym uporać i pogodzić – mówi Joanna Zawisza-Smejlis. Wsparcie polega na rozmowach z osobami, które dotknęła tragedia. W szczególnie trudnych przypadkach, takich rozmów trzeba przeprowadzić kilka lub kilkanaście. Ze szczególną pieczołowitością traktowane są dzieci. – Dzieciom bardzo trudno jest zrozumieć, co się stało z mamą czy tatą, dlaczego ich już nie ma i nigdy nie będzie. W naszej kulturze śmierć jest tematem tabu, nie rozmawia się o tym, choć każdy wie, że życie się kiedyś kończy. Dlatego osieW placówce przy ul. Krasińskiego, znękanymi duszami osób, które spotkała tragedia, zajmują się Joanna Zawisza-Smejlis, Joanna Łobarzewska i Dorota Gusarow. – Opiekujemy się osobami w żałobie, dziećmi, które straciły rodziców, albo inne bliskie osoby, ludźmi, którzy otrzymali wiadomość o nieuleczalnej chorobie. Pomagamy się z tym uporać i pogodzić – mówi Joanna Zawisza-Smejlis. Wsparcie polega na rozmowach z osobami, które dotknęła tragedia. W szczególnie trudnych przypadkach, takich rozmów trzeba przeprowadzić kilka lub kilkanaście. Ze szczególną pieczołowitością traktowane są dzieci. – Dzieciom bardzo trudno jest zrozumieć, co się stało z mamą czy tatą, dlaczego ich już nie ma i nigdy nie będzie. W naszej kulturze śmierć jest tematem tabu, nie rozmawia się o tym, choć każdy wie, że życie się kiedyś kończy. Dlatego osierocone dzieci wymagają szczególnej opieki i wyjątkowej umiejętności wyjaśnienia im, co się wydarzyło i jak się z tym pogodzić – tłumaczy Joanna Łobarzewska.
Każdy, kto czuje potrzebę rozmowy, może się zgłosić w hospicjum, codziennie, od poniedziałku do piątku. – Najlepiej wcześniej zadzwonić na nr 74 641 97 58 i umówić się na dzień i godzinę – mówi Henryka Kowalczyk. Zainteresowanie poradami psychologicznymi jest coraz większe. Wiele ludzi chwali sobie kontakt ze specjalistkami. – Zwłaszcza mężczyźni chcą pozować na twardzieli, ale i oni z czasem przekonują się, że rozmowa pomaga. Potem mówią: bałem się, ale dobrze że przyszedłem – dodaje Łobarzewska. Wszystkie porady są bezpłatne, praca psychologów jest finansowana z budżetu miasta.
źródło: 30minut
Klub MKS Mazbud Basket Szczawno-Zdrój po udanym projekcie dotyczącym przekazania defibrylatora AED na Halę Sportową w Szczawnie-Zdroju i przeszkoleniu 50 dzieci z zakresu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, chciałby dalej kontynuować swoją działalność w tym kierunku.
czytaj więcejDariusz Baranowski ambasador Wałbrzycha po raz pierwszy organizuje swój wyścig w Wałbrzychu. Wsparcia organizacyjnego będzie udzielał mu inny znany kolarz Cezary Zamana. Trasa Pro liczyła będzie 93,2km ale będzie także dystans 1/2 Pro czyli 53,8km.
Zapraszamy w sobotę 18 sierpnia 2018r. już od godziny 9:00 na terenie Aqua Zdrój ul. Ratuszowa 6.
Zapraszamy na bezpłatne zajęcia, które odbywać się będą w każdy wtorek i czwartek w godz. 18:00 - 19:30 na stadionie przy ul. Kusocińskiego na Piaskowej Górze w Wałbrzychu. We wtorki będą miały miejsce treningi biegowe dla początkujących - popracujemy nad techniką biegową, koordynacją wzrokowo-ruchową i stabilizacją mięśni głębokich. A w każdy czwartek zapraszamy na marsz po zdrowie z elementami gimnastyki. Treningi potrwają od 25.06.2018 do 31.08.2018r.
czytaj więcejW sobotę 9 czerwca 2018 w Jedlinie Zdrój odbył się coroczny Piknik Rodzinny zorganizowany przez Szkołę Podstawowej Fundacji "CLEVER" ze Starego Zdroju. To wyjątkowe święto, którego celem jest dobra zabawa i integracja społeczności szkolnej. W tym roku uczniowie, rodzice i nauczyciele bawili się pod hasłem "Smacznie, zdrowo i sportowo". Impreza skupiła się wokół kuchni świata. Rodzice i uczniowie przygotowali stoiska z potrawami różnych krajów. Można było spróbować smaków kuchni meksykańskiej, włoskiej, francuskiej, indyjskiej, tureckiej, japońskiej, amerykańskiej, greckiej i oczywiście polskiej.
czytaj więcejW dniu 14 maja na hali sportowej w Szczawnie-Zdroju nastąpiło oficjalne przekazanie na ręce Burmistrza Pana Marka Fedoruka defibrylatora AED Samaritan Pad. Darczyńcą urządzenia był Pan Piotr Pacho z Gliwic, który między innymi dzięki takiemu urządzeniu został uratowany 28 lutego na lotnisku w Pyrzowicach. Pan Piotr skorzystał z programu Forward Hearts, który prowadzi firma HeartSine i otrzymany defibrylator postanowił przekazać właśnie na halę sportową w Szczawnie-Zdroju. Przekazanie defibrylatora odbyło się w obecności Pani Anny Jany i Pani Beaty Świątek z firmy HS Medical Poland, która to jest oficjalnym przedstawicielem firmy HeartSine w Polsce.
czytaj więcej