sowie

Zdrowie, akcje zdrowotne, pomoc lekarska w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Tylko rodzić!
2011-10-10 09:17

Podłogi zdarte aż do stropów, ściany – do żywej cegły. Tak w tej chwili wygląda oddział położniczy w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym w Wałbrzychu. Ale już za parę miesięcy, dzieci będą tam przychodzić na świat w prawdziwie luksusowych warunkach. Gruntowna modernizacja porodówki będzie kosztować 1 mln zł. Znaczną część tej kwoty szpital pozyskał z funduszy europejskich. Re-mont oddziału położniczego zakończy kilkuletni proces odbudowy szpitala.


- Do tej pory w szpitalu zrealizowano trzy duże projekty unijne – mówi dyrektorka, Alicja Daleczko. Najważniejszym przedsięwzięciem była modernizacja bloku operacyjnego, co kosztowało 4 mln zł oraz gruntowna informatyzacja całej placówki. – W tej chwili dokumentacja każdej pacjentki jest natychmiast dostępna w szpitalnej sieci. Stan zdrowia matki i dziecka jest na bieżąco monitorowany – wyjaśnia dyrektorka. Dobre efekty przyniósł program opieki nad noworodkami. Do tej pory Dolny Śląsk prowadził w niechlubnej statystyce umieralności noworodków. Teraz wskaźnik zmniejszył się z 11 do 7 (11 na 1000 porodów kończyło się śmiercią noworodka). Najwięcej noworodków przeżywa w szpitalu w Wałbrzychu. Kolejnym etapem programu będzie edukacja przyszłych matek – żeby nie bały się porodu. Tę edukację prowadzi przyszpitalna szkoła rodzenia. – Ważne, żeby to była szkoła działająca w ramach szpitala, prowadzona przez miejscowe położne. Wtedy zasób wiedzy, uzyskany podczas zajęć zgodny jest z tym, co pacjentki spotykają w szpitalu, co nie zawsze ma miejsce, jeśli kobieta uczęszcza do prywatnej szkoły rodzenia poza szpitalem – wyjaśnia Alicja Daleczko. W tej chwili kobiety przychodzące do porodu są umieszczane w wyremontowanych już salach na parterze, gdzie mają wszelkie wygody. – Od stycznia przyszłego roku warunki będą jeszcze lepsze. Tylko rodzić – zachęca dyrektorka szpitala. W Wałbrzychu przychodzi na świat ok. 160 małych obywateli miesięcznie. Połowa rodzących pochodzi spoza powiatu wałbrzyskiego.
Źródło: 30minut

 Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: