Podłogi zdarte aż do stropów, ściany – do żywej cegły. Tak w tej chwili wygląda oddział położniczy w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym w Wałbrzychu. Ale już za parę miesięcy, dzieci będą tam przychodzić na świat w prawdziwie luksusowych warunkach. Gruntowna modernizacja porodówki będzie kosztować 1 mln zł. Znaczną część tej kwoty szpital pozyskał z funduszy europejskich. Re-mont oddziału położniczego zakończy kilkuletni proces odbudowy szpitala.
- Do tej pory w szpitalu zrealizowano trzy duże projekty unijne – mówi dyrektorka, Alicja Daleczko. Najważniejszym przedsięwzięciem była modernizacja bloku operacyjnego, co kosztowało 4 mln zł oraz gruntowna informatyzacja całej placówki. – W tej chwili dokumentacja każdej pacjentki jest natychmiast dostępna w szpitalnej sieci. Stan zdrowia matki i dziecka jest na bieżąco monitorowany – wyjaśnia dyrektorka. Dobre efekty przyniósł program opieki nad noworodkami. Do tej pory Dolny Śląsk prowadził w niechlubnej statystyce umieralności noworodków. Teraz wskaźnik zmniejszył się z 11 do 7 (11 na 1000 porodów kończyło się śmiercią noworodka). Najwięcej noworodków przeżywa w szpitalu w Wałbrzychu. Kolejnym etapem programu będzie edukacja przyszłych matek – żeby nie bały się porodu. Tę edukację prowadzi przyszpitalna szkoła rodzenia. – Ważne, żeby to była szkoła działająca w ramach szpitala, prowadzona przez miejscowe położne. Wtedy zasób wiedzy, uzyskany podczas zajęć zgodny jest z tym, co pacjentki spotykają w szpitalu, co nie zawsze ma miejsce, jeśli kobieta uczęszcza do prywatnej szkoły rodzenia poza szpitalem – wyjaśnia Alicja Daleczko. W tej chwili kobiety przychodzące do porodu są umieszczane w wyremontowanych już salach na parterze, gdzie mają wszelkie wygody. – Od stycznia przyszłego roku warunki będą jeszcze lepsze. Tylko rodzić – zachęca dyrektorka szpitala. W Wałbrzychu przychodzi na świat ok. 160 małych obywateli miesięcznie. Połowa rodzących pochodzi spoza powiatu wałbrzyskiego.
Źródło: 30minut
W dzisiejszych czasach, gdy życie staje się coraz bardziej intensywne, a tempo codziennych obowiązków nieustannie rośnie, często w głowach wielu osób, których rodzice z roku na rok stają się coraz mniej samodzielni, pojawia się pytanie, jak zapewnić im odpowiednią opiekę, aby nie czuli się pozostawieni samym sobie.
Z troski o komfort i bezpieczeństwo bliskich często poszukujemy alternatyw, które pozwolą zapewnić starszym osobom godne życie, pełne szacunku i ciepła, kiedy my - zapracowani, zajęci pracą i rodziną, często sami nie w pełni zdrowia i sił, nie możemy zamieszkać z rodzicami i zapewnić im wystarczającej opieki, uwagi i czasu. Coraz częściej mówi się o domach opieki, które wbrew obiegowym opiniom, nie są miejscami odizolowanymi od życia, lecz przestrzeniami, gdzie seniorzy mogą czuć się pełnoprawnymi członkami społeczności. Takie ośrodki oferują opiekę medyczną, bogatą ofertę zajęć rehabilitacyjnych, towarzyskich, a także przestrzeń do rozwoju osobistego.
Warto więc zastanowić się, jakie rozwiązania będą najlepsze dla naszych bliskich, aby mogli cieszyć się spokojem i bezpieczeństwem w okresie "Jesieni Życia".
W naszym regionie jednym z miejsc łączących nowoczesne podejście do opieki z domową atmosferą, jest Dom Seniora JANTAR.
Miłośnicy biegów ultra oraz nocnych wyzwań mogą już zacierać ręce! 35. edycja Sudeckiej Setki – na BIS! oraz 28. Nocny Maraton Górski odbędą się w nocy z 27 na 28 czerwca 2025 roku w Boguszowie-Gorcach. To jedno z najbardziej wymagających i prestiżowych wydarzeń biegowych w Polsce, które co roku przyciąga zarówno doświadczonych ultramaratończyków, jak i ambitnych amatorów.
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy do udziału w VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Zdrowie dla Regionu pt. „Wiele dróg, jeden cel - zdrowie”, która odbędzie się 8-9 maja br. w formule online.
czytaj więcej8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcejZapraszamy do Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia ul. Ozimska 72A na konsultacje i badania wzroku z okazji Dnia Kobiet w piątek 7 marca 2025 r. w godzinach 10.00-14.00.
Schorzenie narządu wzroku w ostatnich czasach jest chorobą cywilizacyjną. Pracujemy dużo przy komputerze, oglądamy telewizję, przebywamy długi czas przy sztucznym oświetleniu. Wszystkie te czynniki powodują, że nasz wzrok pogarsza się.