sowie

Zdrowie, akcje zdrowotne, pomoc lekarska w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Życie nie ma ceny
2011-12-12 11:03

Defibrylator dzięki któremu można uratować komuś życie zakupiła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu. Przenośne urządzenie, które kosztowało 13 tysięcy złotych przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w placówce. Dodatkowo pracownicy uczelni zostaną przeszkoleni, by móc posługiwać się defibrylatorem. Każdego roku ponad 160 tysięcy Polaków umiera z przyczyn związanych z nieprawidłowym działaniem serca, z czego 1/4 w wyniku nagłego ataku. Defibrylator, to urządzenie, które poprzez Impuls elektryczny przepuszczany przez mięsień sercowy, pobudza go do działania. - Wzorem zachodnich placówek oraz w trosce o bezpieczeństwo naszych studentów i kadrę wykładowczą, zakupiliśmy to urządzenie. – tłumaczy Katarzyna Morawiec, rzecznik prasowy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu – Jego obsługa jest dość prosta. Dodatkowo nasi pracownicy przejdą kurs, dzięki któremu będą potrafili się nim posłużyć, gdyby zaszła taka potrzeba – dodaje. Urządzenie ważny około 3 kilogramów. Nieduża skrzynka sama analizuje rytm serca i podejmuje decyzję o wyładowaniu elektrycznym. Rolą ratownika jest zatem podążać za instrukcjami głosowymi, które wydaje defibrylator. Urządzenie „prosi” na przykład o skontrolowanie oddechu, poczym wydaje polecenie o masażu serca. Wszystkie instrukcje przekazywane są głosowo w języku polskim.


- Tak naprawdę my musimy mieć podstawową wiedzę. Trzeba otworzyć skrzynkę, włączyć urządzeniei podłączyć elektrody. – mówi Arkadiusz Winsz wykładowca PWSZ, który prowadzić będzie kurs – Większość instrukcji jest rozrysowana graficznie, lub wydawana za pomocą komend głosowych – tłumaczy specjalista od pierwszej pomocy. Do obsługi defibrylatora zostaną przeszkoleni wszyscy pracownicy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, którzy wyraża na to chęć. Oprócz posługiwania się urządzeniem zdobędą również wiedzę na temat pierwszej pomocy. Między innymi jak przeprowadzić resuscytację, czyli sztuczne oddychanie oraz masaż serca.
źródło: 30minut
 Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: