sowie

Zdrowie, akcje zdrowotne, pomoc lekarska w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Sokoli wzrok
2012-03-27 14:46

Jak dbać o swój wzrok, prawidłowe okulary lub soczewki? Pytamy specjalistę okulistę – lekarza Małgorzatę Badeńską.
- Co powinniśmy zrobić,aby jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem?
- Dbać o nasze oczy przez cały rok. Promieniowanie UV jest bowiem niebezpieczne zarówno latem jak i zimą. Wiele osób nie wie ,ale promieniowanie UV jest również groźne w pochmurne dni. Powinniśmy nosić na dworze okulary ze szkłami zawierającymi filtry chroniące przed promieniowaniem UV.
- Jakie choroby grożą nam przy nieroztropnym korzystaniu ze słońca?
- Ekspozycja na promieniowanie UV może uszkodzić powierzchnię oka i jego wewnętrzne struktury. Najczęstsze powikłania to:zaćma czyli zmętnienie soczewki,zwyrodnienia plamki żółtej(AMD), które mogą doprowadzić do znacznego osłabienia ostrości wzroku oraz nowotwory skóry powiek.
- Jaką ochronę stosować, czym kierować się przy wyborze okularów?
- Najważniejsze w soczewkach okularowych, które mają nas zabezpieczać przed promieniowaniem UV są filtry. Możemy używać okularów przeciwsłonecznych z filtrami o udokumentowanej skuteczności bądź okula-rów ze szkłami fotochromowymi. Te ostatnie w zależności od natężenia światła rozjaśniają się lub przyciemniają,dlatego po wejściu do ciemnego pomieszczenia nie trzeba ich ściągać.
- Dlaczego tak ważna jest jakość filtrów zastosowanych w okularach?
- Okulary z filtrami o złej jakości zamiast pomagać mogą szkodzić. Przyciemnione okulary sprawiają, że nasze źrenice się rozszerzają, aby dopuścić więcej światła. Jeśli szkła nie są odpowiedniej jakości, to wraz z promieniami słonecznymi do oczu dociera także dawka szkodliwego promieniowania UV.
- Czy o oczy dzieci przebywających na dworze należy dbać w szczególny sposób?
- Niezmiernie ważna jest także ochrona oczu dzieci. Soczewka oka do 10–12 roku życia niezatrzymuje promieni ultrafioletowych. W konsekwencji, częste przebywanie na słońcu bez zabezpieczenia może prowadzić do poważnych uszkodzeń oka u dziecka. Choć nakrycia głowy i parasolki to najczęściej stosowane sposoby ochrony ciała, to nie zabezpieczają one oczu dzieci. Daszek czapki czy rondo kapelusza sprawią jedynie, że słońce nie będzie razić i oślepiać naszej pociechy, nie zatrzymają jednak promieniowania . Nie należy zapominać więc o ochronie wzroku najmłodszych i im też zakładać okulary przeciwsłoneczne.

 


- Powinniśmy zatem korzystać ze słońca tylko w sposób rozsądny i ze specjalnymi zabezpieczeniami?.
- Tak. Po to, aby długo mieć zdrowe oczy. Dziękuję za rozmowę red
źródło: 30minutWróć
dodaj komentarz | Komentarze: