Wychodząc na podwórko ośmioletnia Natalia nie wiedziała, że to będzie najgorszy dzień w jej życiu. Idąc drogą nagle została zaatakowana przez żmiję. Dziewczynka wróciła do domu i poinformowała mamę, że czuje się źle. Była bardzo osłabiona i miała mdłości. Mama ośmiolatki wezwała pogotowie. Razem z córką została przewieziona do szpitala na Piaskowej Górze. Lekarze skierowali dziewczynkę na odział dziecięcy. Dziecku podano surowicę. Natalka została zatrzymana na obserwację. W szpitalu pozostanie jeszcze kilkanaście dni. Mieszkańcy Głuszycy informują, że coraz częściej na terenie miasta pojawiają się żmije. Szczególnie dużo jest ich w Głuszycy Górnej w okolicach pól i drzew. To ulubione miejsce ich pobytu. Można je również spotkać na odsłoniętych pagórkach, na łąkach, na składach drewna. Jej ulubione kryjówki to także nory, rumowiska skalne, przestrzenie między korzeniami drzew, stosy kamieni.
Ukąszenie żmii pozostawia ślad w postaci dwóch stycznych czerwonych punkcików oddalonych od siebie o 5-10 mm. Miejsce ugryzienia mocno boli. Szybko również puchnie o czym przekonała się mała głuszyczanka. Gdy tylko wstanie z łóżka jej noga wygląda zaraz jak przysłowiowy balon. W skrajnych przypadkach po ukąszeniu może dojść do zapaści i śmierci. Reakcja na jad żmii jest uzależniona między innymi od stanu zdrowia i odporności organizmu. Na najgroźniejsze konsekwencje ukąszenia przez żmiję są narażone dzieci, osoby starsze i osłabione. W tych przypadkach po ukąszeniu żmii mogą się pojawić groźne obrzęki, spadek ciśnienia, zaburzenie krzepliwości z krwawieniami, ostry zespół niewydolności oddechowej, niezwykle rzadko także ostra niewydolność nerek. Rafał Pawłowski
źródło: 30minut
W dzisiejszych czasach, gdy życie staje się coraz bardziej intensywne, a tempo codziennych obowiązków nieustannie rośnie, często w głowach wielu osób, których rodzice z roku na rok stają się coraz mniej samodzielni, pojawia się pytanie, jak zapewnić im odpowiednią opiekę, aby nie czuli się pozostawieni samym sobie.
Z troski o komfort i bezpieczeństwo bliskich często poszukujemy alternatyw, które pozwolą zapewnić starszym osobom godne życie, pełne szacunku i ciepła, kiedy my - zapracowani, zajęci pracą i rodziną, często sami nie w pełni zdrowia i sił, nie możemy zamieszkać z rodzicami i zapewnić im wystarczającej opieki, uwagi i czasu. Coraz częściej mówi się o domach opieki, które wbrew obiegowym opiniom, nie są miejscami odizolowanymi od życia, lecz przestrzeniami, gdzie seniorzy mogą czuć się pełnoprawnymi członkami społeczności. Takie ośrodki oferują opiekę medyczną, bogatą ofertę zajęć rehabilitacyjnych, towarzyskich, a także przestrzeń do rozwoju osobistego.
Warto więc zastanowić się, jakie rozwiązania będą najlepsze dla naszych bliskich, aby mogli cieszyć się spokojem i bezpieczeństwem w okresie "Jesieni Życia".
W naszym regionie jednym z miejsc łączących nowoczesne podejście do opieki z domową atmosferą, jest Dom Seniora JANTAR.
Miłośnicy biegów ultra oraz nocnych wyzwań mogą już zacierać ręce! 35. edycja Sudeckiej Setki – na BIS! oraz 28. Nocny Maraton Górski odbędą się w nocy z 27 na 28 czerwca 2025 roku w Boguszowie-Gorcach. To jedno z najbardziej wymagających i prestiżowych wydarzeń biegowych w Polsce, które co roku przyciąga zarówno doświadczonych ultramaratończyków, jak i ambitnych amatorów.
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy do udziału w VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Zdrowie dla Regionu pt. „Wiele dróg, jeden cel - zdrowie”, która odbędzie się 8-9 maja br. w formule online.
czytaj więcej8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcejZapraszamy do Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia ul. Ozimska 72A na konsultacje i badania wzroku z okazji Dnia Kobiet w piątek 7 marca 2025 r. w godzinach 10.00-14.00.
Schorzenie narządu wzroku w ostatnich czasach jest chorobą cywilizacyjną. Pracujemy dużo przy komputerze, oglądamy telewizję, przebywamy długi czas przy sztucznym oświetleniu. Wszystkie te czynniki powodują, że nasz wzrok pogarsza się.