sowie

Zdrowie, akcje zdrowotne, pomoc lekarska w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Żmija zaatakowała dziewczynkę
2012-07-19 09:31

Wychodząc na podwórko ośmioletnia Natalia nie wiedziała, że to będzie najgorszy dzień w jej życiu. Idąc drogą nagle została zaatakowana przez żmiję. Dziewczynka wróciła do domu i poinformowała mamę, że czuje się źle. Była bardzo osłabiona i miała mdłości. Mama ośmiolatki wezwała pogotowie. Razem z córką została przewieziona do szpitala na Piaskowej Górze. Lekarze skierowali dziewczynkę na odział dziecięcy. Dziecku podano surowicę. Natalka została zatrzymana na obserwację. W szpitalu pozostanie jeszcze kilkanaście dni. Mieszkańcy Głuszycy informują, że coraz częściej na terenie miasta pojawiają się żmije. Szczególnie dużo jest ich w Głuszycy Górnej w okolicach pól i drzew. To ulubione miejsce ich pobytu. Można je również spotkać na odsłoniętych pagórkach, na łąkach, na składach drewna. Jej ulubione kryjówki to także nory, rumowiska skalne, przestrzenie między korzeniami drzew, stosy kamieni.


Ukąszenie żmii pozostawia ślad w postaci dwóch stycznych czerwonych punkcików oddalonych od siebie o 5-10 mm. Miejsce ugryzienia mocno boli. Szybko również puchnie o czym przekonała się mała głuszyczanka. Gdy tylko wstanie z łóżka jej noga wygląda zaraz jak przysłowiowy balon. W skrajnych przypadkach po ukąszeniu może dojść do zapaści i śmierci. Reakcja na jad żmii jest uzależniona między innymi od stanu zdrowia i odporności organizmu. Na najgroźniejsze konsekwencje ukąszenia przez żmiję są narażone dzieci, osoby starsze i osłabione. W tych przypadkach po ukąszeniu żmii mogą się pojawić groźne obrzęki, spadek ciśnienia, zaburzenie krzepliwości z krwawieniami, ostry zespół niewydolności oddechowej, niezwykle rzadko także ostra niewydolność nerek. Rafał Pawłowski

źródło: 30minutWróć
dodaj komentarz | Komentarze: