Jeden mały kleszcz może zrujnować długie lata, zaprzepaścić marzenia i popsuć plany. Wiedzą o tym osoby, która zostały przez niego ugryzione i zachorowały na boreliozę Pierwsze objawy zakażenia boreliozą występują po 3-4 dniach. Jest nim pojawiający się na ciele rumień, który jednak nie zawsze musi wystąpić. Potem zaczynają się bóle stawów i mięśni. Pojawiają się stany zapalne stawów kolanowych, łokciowych, biodrowych lub nawet palców. Borelioza atakuje również układ nerwowy. W efekcie chory może zapaść na zapalenie opon mózgowych lub zapalenie korzonków nerwowych. Powszechnie boreliozę leczy się za pomocą antybiotyków, które oczywiście zabiją większość bakterii Borrelii, ale również doprowadzą do zmniejszenia odporności całego organizmu, który traci możliwość naturalnej obrony przed infekcjami, a z czasem również do uodpornienia się bakterii Borrelii. Niestety antybiotyki nie są w stanie otworzyć ukrytych ognisk infekcji tzw. cyst i choroba po okresie nieaktywności powraca. Do naszej redakcji napisał Czytelnik, który opisał jak wygląda leczenie tej groźnej choroby. „Od roku czułem ból kręgosłupa i stawów. Brałem leki przeciwbólowe ponieważ myślałem, że to przemęczenie po pracy. Gdy ból zaczął mi już bardzo doskwierać zapisałem się na rehabilitację z myślą, że może ćwiczenia i masaże ulżą trochę mojemu cierpieniu.
Rehabilitant zalecił mi zrobienie badań na boreliozę gdyż wyczuł podczas masażu, że moje stawy są spuchnięte i najprawdopodobniej jest to zapalenie. Skojarzyłem, że faktycznie rok temu ugryzł mnie kleszcz, ale nie sądziłem, że od takiego małego ugryzienia mogą pojawić się tak wielkie zmiany w organizmie. Poszedłem więc do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie na zrobienie wyników. Okazało się, że muszę je zrobić na własny koszt, ponieważ NFZ tego nie refunduje. Kosztowało mnie to 200 złotych. Wynik wyszedł pozytywny. Zostałem skierowany na oddział zakaźny do szpitala. Tam powiedziano mi, że pierwszy wolny termin do specjalisty jest za pół roku. Ręce mi opadły. Jak można tak traktować ludzi. 20 lat ciężkiej pracy, odprowadzania składek i jak się człowiek poważnie zachoruje to i tak za wszystko musi płacić z „własnej kieszeni”. Nie poddałem się jednak. Zapisałem się do specjalisty, oczywiście prywatnie. W kolejce czekałem jakieś 4 godziny, ale to i tak lepiej niż wizyta za pół roku. Bardzo liczy się przecież czas i jak najszybsza diagnoza. Lekarz przepisał mi antybiotyki, które brałem cztery tygodnie i przeszedłem męczarnię. Teraz czeka mnie jeszcze leczenie szpitalne i seria badań do zrobienia, ale na kiedy dostanę termin tego nikt nie wie. W naszym kraju podczas choroby można się naprawdę poważnie rozchorować”. Podstawą całkowitego wyleczenia z boreliozy jest rozbicie ognisk zakaźnych tzw. cyst w których zamykają się krętki boreliozy. To może potrwać nawet rok. Dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość. Do służby zdrowia, kolejek w przychodniach i pieniędzy na kontach, bo leczenie nie jest tanie. Stosujmy preparaty, chroniące nas przed ugryzieniem kleszcza i sprawdzajmy nasze ciało i ubrania po przyjściu do domu. (red)
źródło: 30minut
W dzisiejszych czasach, gdy życie staje się coraz bardziej intensywne, a tempo codziennych obowiązków nieustannie rośnie, często w głowach wielu osób, których rodzice z roku na rok stają się coraz mniej samodzielni, pojawia się pytanie, jak zapewnić im odpowiednią opiekę, aby nie czuli się pozostawieni samym sobie.
Z troski o komfort i bezpieczeństwo bliskich często poszukujemy alternatyw, które pozwolą zapewnić starszym osobom godne życie, pełne szacunku i ciepła, kiedy my - zapracowani, zajęci pracą i rodziną, często sami nie w pełni zdrowia i sił, nie możemy zamieszkać z rodzicami i zapewnić im wystarczającej opieki, uwagi i czasu. Coraz częściej mówi się o domach opieki, które wbrew obiegowym opiniom, nie są miejscami odizolowanymi od życia, lecz przestrzeniami, gdzie seniorzy mogą czuć się pełnoprawnymi członkami społeczności. Takie ośrodki oferują opiekę medyczną, bogatą ofertę zajęć rehabilitacyjnych, towarzyskich, a także przestrzeń do rozwoju osobistego.
Warto więc zastanowić się, jakie rozwiązania będą najlepsze dla naszych bliskich, aby mogli cieszyć się spokojem i bezpieczeństwem w okresie "Jesieni Życia".
W naszym regionie jednym z miejsc łączących nowoczesne podejście do opieki z domową atmosferą, jest Dom Seniora JANTAR.
Miłośnicy biegów ultra oraz nocnych wyzwań mogą już zacierać ręce! 35. edycja Sudeckiej Setki – na BIS! oraz 28. Nocny Maraton Górski odbędą się w nocy z 27 na 28 czerwca 2025 roku w Boguszowie-Gorcach. To jedno z najbardziej wymagających i prestiżowych wydarzeń biegowych w Polsce, które co roku przyciąga zarówno doświadczonych ultramaratończyków, jak i ambitnych amatorów.
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy do udziału w VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Zdrowie dla Regionu pt. „Wiele dróg, jeden cel - zdrowie”, która odbędzie się 8-9 maja br. w formule online.
czytaj więcej8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcejZapraszamy do Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia ul. Ozimska 72A na konsultacje i badania wzroku z okazji Dnia Kobiet w piątek 7 marca 2025 r. w godzinach 10.00-14.00.
Schorzenie narządu wzroku w ostatnich czasach jest chorobą cywilizacyjną. Pracujemy dużo przy komputerze, oglądamy telewizję, przebywamy długi czas przy sztucznym oświetleniu. Wszystkie te czynniki powodują, że nasz wzrok pogarsza się.