sowie

Zdrowie, akcje zdrowotne, pomoc lekarska w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
 Aktywni non stop
2012-11-30 13:55


Społeczeństwo polskie jest społeczeństwem starzejącym się. Około 17% ludności to osoby w wieku 60 i więcej lat. W powiecie wałbrzyskim odsetek ten jest wyższy i wynosi 23 %. - Jesteśmy grupą, z którą powinni się liczyć politycy, przemysł i handel – uważają seniorzy. I trudno się z nimi nie zgodzić... Seniorzy w wieku 60 + nie muszą siedzieć w domu. Wiedzą dobrze o tym ci, którzy korzystają z różnego rodzaju kursów, szkoleń czy warsztatów. Działając w organizacjach pozarządowych wciąż poszerzają swoją wiedzę, zdobywają nowe umiejętności oraz nawiązują kolejne znajomości. Nie ulega wątpliwości, iż seniorzy stanowią grupę społeczną, która dzieląc się swoim cennym doświadczeniem, odgrywa istotną rolę w życiu społeczności lokalnej. 


 Nieprawdą jest, że w pewnym wieku „nie ma już sensu dalej się dokształcać”. Uczymy się przecież całe życie. Przechodząc na emeryturę nie jesteśmy skazani wyłącznie na oglądanie telewizji i sprzątanie domu. Podobnie jak wcześniej możemy brać udział w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych czy sportowych. Istotne jest jednak, aby osoby w wieku 60 + chciały wykorzystać swój potencjał. Miały chęć i okazję, by bezinteresownie pomagać innym działając społecznie chociażby jako wolontariusze w organizacjach pozarządowych. To z myślą o nich Forum Aktywności Lokalnej przygotowało projekt, którego celem jest zachęcenie seniorów do czynnego udzielania się społecznie oraz nauki przez całe życie. Poprzez spotkania z ekspertami osoby, które ukończyły 60 lat zdobędą umiejętności i wiedzę potrzebną do założenia i późniejszej pracy w organizacji pozarządowej. W ramach szkoleń uczestnicy odbędą kurs podstaw obsługi komputera czy poruszania się po internecie. Dzisiaj w dobie cyfryzacji i technologii umiejętność założenia oraz odbierania poczty elektronicznej, sprawdzenia stanu konta bankowego poprzez internet czy znalezienia podstawowych informacji jest ważnym elementem codziennego życia. Oferta Forum Aktywności Lokalnej to również warsztaty z psychologiem. Praktyczne zajęcia pozwalające odnaleźć motywację do aktywności, poradzenia sobie z negatywnymi emocjami czy umiejętności zaspakajania podstawowych potrzeb. W ramach projektu eksperci wyjaśnią również dlaczego warto działać społecznie, dzielić doświadczeniem z młodszym pokoleniem i przekazywać dalej swoją wiedzę. Zajęcia będą miały charakter praktyczny. Udział w nich może wziąć każdy, kto skończył 60 lat i mieszka na terenie Jedliny – Zdroju, Głuszycy czy Walimia. Dlaczego akurat z tych gmin? W przeciwieństwie do większych miast to właśnie często w tych mniejszych brakuje ofert i możliwości do dalszego rozwoju. Wynika to m.in. z barier logistycznych czy finansowych. Dlatego zachęcamy do udziału w projekcie. Osoby z wymienionych wyżej gmin i zainteresowane udziałem w projekcie mogą kontaktować się pod numerem telefonu 74 848 01 00 lub 535 229 933. Udowodnijcie młodszym, że mogą się jeszcze dużo od Was nauczyć.

źródło: 30minut.pl


Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: