sowie

Zdrowie, akcje zdrowotne, pomoc lekarska w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Profilaktyczna opieka stomatologiczna
2016-02-03 17:03


Gmina Wałbrzych wdrożyła program profilaktycznej opieki stomatologicznej, zapobiegający rozwojowi próchnicy zębów i chorób przyzębia u dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. W ramach projektu w wałbrzyskich placówkach powstało pięć gabinetów stomatologicznych.

 Jest to jedyny w Polsce kompleksowy program bezpłatnej opieki stomatologicznej dla dzieci i młodzieży szkolnej. Miasto z własnego budżetu sfinansowało remont i wyposażenie pięciu gabinetów stomatologicznych, zatrudnieni zostali stomatolodzy i higienistki. Program został wdrożony, a gabinety są już gotowe do przyjmowania pierwszych pacjentów. Opieką stomatologiczną zostaną objęte wszystkie dzieci i młodzież szkolna w Wałbrzychu, łącznie około 13 000 osób. - Stworzyliśmy pięć gabinetów stomatologicznych. Docelowo będzie ich dziesięć lub dwanaście. Zatrudniliśmy pięć stomatologów i pięć higienistek stomatologicznych. Już teraz zastanawiamy się nad kolejnymi osobami, które będziemy chcieli zatrudnić w kolejnych gabinetach, które już w tym roku rozpoczniemy modernizować. Ponadto jesteśmy w trakcie negocjowania warunków o uzyskanie środków z Narodowego Funduszu Zdrowia. Będzie to około trzydziestu do trzydziestu pięciu tysięcy złotych miesięcznie – mówił Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.
Gabinety wyposażone są w sposób standardowy, spełniając jednocześnie warunki stawiane przez NFZ. Stosowane będą tam takie same procedury i materiały. Program stawia na indywidualne działania edukacyjne, promocyjne, badania stomatologiczne, leczenie zachowawcze. Dzieci dowiedzą się jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, jak prawidłowo myć zęby, jakich szczoteczek używać i jakie są inne sposoby czyszczenia zębów. - Zajmujemy się profilaktyką. To ona ma fundamentalne znaczenie w walce z próchnicą. W trakcie badania zębów wygłaszamy indywidualne pogadanki. Dajemy dziecku szczoteczkę i pokazujemy jak prawidłowo myć zęby. Oprócz tego mówimy im, że po zjedzeniu słodyczy, jeżeli nie mają czasu na mycie zębów to powinni przynajmniej opłukać buzie wodą albo zjeść jabłko, marchewkę czy rzodkiewkę. W następnym etapie po przebadaniu będziemy również lakować i lakierować zęby – mówiła Joanna Wróbel, stomatolog w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Wałbrzychu.

 Autor: 30minut.pl


Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: