Już po raz 11 na świecie 14 lutego, w Dzień Zakochanych, również w Polsce zatańczymy przeciwko przemocy - taniec One Bilion Rising. Data jest nieprzypadkowa - miłość jest bowiem przeciwieństwem przemocy. Początkowo sprzeciw w taki sposób wyrażały kobiety. Dziś do tańca przyłącza się coraz więcej mężczyzn i dzieci. Wszyscy powiedzmy głośne "STOP PRZEMOCY"!
Dzierżoniowska Rada Kobiet zaprasza 14 lutego o godz. 15.00 do Rynku w Dzierżoniowie. Razem zatańczymy taniec One Billion Rising, by powiedzieć "Stop Przemocy". Dlaczego taniec? Ponieważ tańcząc rządzimy swoim ciałem, wyzwalamy wspólną energię.
Z policyjnych statystyk za 2022 rok wynika, że w ubiegłym roku wypełniono 64 tysiące formularzy "Niebieska Karta", a liczba osób, co do których istnieje podejrzenie, że są dotkniętych przemocą wynosi 71 tysięcy, w tym: 51.935 kobiet, 8.714 mężczyzn i 10.982 dzieci.
Przemoc nie ma wieku, narodowości, statusu materialnego. Może się zdarzyć w każdym środowisku - rodzinie, pracy. Ostatnie wydarzenia: pandemia, wojna w Ukrainie, tylko ją nasilają, a milczenie osób doznających przemocy i świadków tej przemocy powoduje społeczne przyzwolenie i bezkarność sprawców. Nie pozwólmy na to. Nie bądźmy obojętni. Pomocy może potrzebować ktoś obok ciebie, ktoś, kogo znasz.
Przemoc fizyczna – naruszanie nietykalności fizycznej
Przemoc fizyczna polega na zachowaniu powodującym uszkodzenie ciała lub stwarzającym takie ryzyko, np.: szarpanie, popychanie, szturchanie, klepanie, ciągnięcie za uszy, włosy, szczypanie, kopanie, bicie ręką, pięścią lub różnymi przedmiotami, uderzenie w twarz, przypalanie papierosem, duszenie, krępowanie ruchów, topienie, pozostawienie w niebezpiecznym miejscu, nie udzielenie niezbędnej pomocy.
W wyniku takiego postępowania u ofiary przemocy mogą wystąpić uszkodzenia ciała – urazy, rany, złamania, zadrapania, siniaki, poparzenia, a w dalszej perspektywie choroby będące rezultatem stresu: zespół stresu pourazowego, nieustanne poczucie zagrożenia, strachu, lęku, bezsenność, napady paniki, zaburzenia psychosomatyczne.
Przemoc psychiczna – nieszanowanie godności osobistej
Przemoc psychiczna opiera się na przymusie i groźbach, może przyjąć postać wyzywania, poniżania, używania wulgarnych słów, zawstydzania, ciągłego krytykowania, straszenia, szantażu, wypowiadania różnego rodzaju grożenia, krzyku, oskarżeń, nieliczenia się z uczuciami, obwiniania, lekceważenia, wyśmiewania opinii, poglądów, przekonań, religii, pochodzenia, narzucanie swojego zdania, wmawianie choroby psychicznej, ograniczanie kontaktów z innymi ludźmi, ograniczanie snu, wydzielanie jedzenia. Przemoc psychiczna powoduje brak poczucia własnej wartości i godności, uniemożliwienie podjęcia jakichkolwiek działań niezgodnych z zasadą posłuszeństwa, osłabienie psychicznych i fizycznych zdolności stawiania oporu oraz wyrobienie przekonania o daremności jego stawiania, odizolowanie od zewnętrznych źródeł wsparcia, całkowite uzależnienie ofiary od prześladowcy, stały strach i utrata nadziei, choroby psychosomatyczne, ciągły stres, zaburzenia snu, itp.
Przemoc seksualna – podeptanie intymności
Przemoc seksualna to zmuszanie do aktywności seksualnej wbrew czyjejś woli, bez pytania o zgodę lub gdy na skutek warunków ofiara obawia się odmówić sprawcy. Przymus objawia się użyciem siły lub szantażem emocjonalnym. Moze przybrać postać gwałtu, wymuszania seksu, zmuszania nieakceptowanych przez drugą stronę praktyk seksualnych, obmacywania, zmuszania do seksu z osobami innymi osobami.
Przemoc ekonomiczna – brak szacunku do własności
Przemoc ekonomiczna może polegać na pozbawianiu środków do życia, niszczeniu przedmiotów, kradzieży, używaniu rzeczy ofiary bez jej zgody, zabieraniu pieniędzy, przeglądaniu dokumentów i korespondencji, zaciągania długów i kredytów bez zgody drugiej strony, sprzedawanie rzeczy, oczekiwanie spłacania długów sprawcy, uniemożliwianie podjęcia pracy.
Akcja One Billion Rising
Akcję zapoczątkowała Eve Ensler, autorka słynnych „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Po fali gwałtów w USA w 2011 roku napisała: Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo; byłyśmy zbyt wyrozumiałe. To nasza kolej, by GWAŁTOWNIE domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji, domu, biurze, fabryce, obozie dla uchodźców, bazie wojskowej, szatni, nocnym klubie, alejce, sali sądowej, ONZ. Ludzie muszą – raz na zawsze – zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie… Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. MILIARD KOBIET! zapowiedziała akcję „Powstanie Ofiar Gwałtu – ONE BILLION RISING” na Walentynki 2013 roku.
14 lutego 2013 roku po raz pierwszy kobiety na całym świecie wspólnie protestowały przeciwko przemocy seksualnej i fizycznej. W ciągu czterech lat akcja rozwijała się, przyłączały się do niej kobiety z kolejnych krajów, miast i wsi, poruszając takie tematy jak: przemoc ekonomiczna, przemoc na tle rasowym, przemoc ze względu na płeć, przemoc spowodowaną przez wojny, korupcję, instytucje, przemoc spowodowaną przez kapitalistyczną chciwość i wiele innych. Każdy kraj czy miejscowość wybierała i dodawała kolejne formy przemocy, które były dla lokalnej społeczności najważniejsze. Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc rządzę swoim ciałem, a wspólny taniec wyzwala energię.
Polska akcja odbywa się pod hasłem Nazywam się Miliard, by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy. Pierwszego roku do akcji przyłączyło się 17 miejscowości, a w 2018 roku tańczyło i protestowało niemal 100! Za każdym razem poruszamy trudny, zamieciony pod dywan problem związany z przemocą wobec kobiet i/lub dziewcząt.
Źródło: dzierzoniow.pl
W dzisiejszych czasach, gdy życie staje się coraz bardziej intensywne, a tempo codziennych obowiązków nieustannie rośnie, często w głowach wielu osób, których rodzice z roku na rok stają się coraz mniej samodzielni, pojawia się pytanie, jak zapewnić im odpowiednią opiekę, aby nie czuli się pozostawieni samym sobie.
Z troski o komfort i bezpieczeństwo bliskich często poszukujemy alternatyw, które pozwolą zapewnić starszym osobom godne życie, pełne szacunku i ciepła, kiedy my - zapracowani, zajęci pracą i rodziną, często sami nie w pełni zdrowia i sił, nie możemy zamieszkać z rodzicami i zapewnić im wystarczającej opieki, uwagi i czasu. Coraz częściej mówi się o domach opieki, które wbrew obiegowym opiniom, nie są miejscami odizolowanymi od życia, lecz przestrzeniami, gdzie seniorzy mogą czuć się pełnoprawnymi członkami społeczności. Takie ośrodki oferują opiekę medyczną, bogatą ofertę zajęć rehabilitacyjnych, towarzyskich, a także przestrzeń do rozwoju osobistego.
Warto więc zastanowić się, jakie rozwiązania będą najlepsze dla naszych bliskich, aby mogli cieszyć się spokojem i bezpieczeństwem w okresie "Jesieni Życia".
W naszym regionie jednym z miejsc łączących nowoczesne podejście do opieki z domową atmosferą, jest Dom Seniora JANTAR.
Miłośnicy biegów ultra oraz nocnych wyzwań mogą już zacierać ręce! 35. edycja Sudeckiej Setki – na BIS! oraz 28. Nocny Maraton Górski odbędą się w nocy z 27 na 28 czerwca 2025 roku w Boguszowie-Gorcach. To jedno z najbardziej wymagających i prestiżowych wydarzeń biegowych w Polsce, które co roku przyciąga zarówno doświadczonych ultramaratończyków, jak i ambitnych amatorów.
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy do udziału w VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Zdrowie dla Regionu pt. „Wiele dróg, jeden cel - zdrowie”, która odbędzie się 8-9 maja br. w formule online.
czytaj więcej8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcejZapraszamy do Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia ul. Ozimska 72A na konsultacje i badania wzroku z okazji Dnia Kobiet w piątek 7 marca 2025 r. w godzinach 10.00-14.00.
Schorzenie narządu wzroku w ostatnich czasach jest chorobą cywilizacyjną. Pracujemy dużo przy komputerze, oglądamy telewizję, przebywamy długi czas przy sztucznym oświetleniu. Wszystkie te czynniki powodują, że nasz wzrok pogarsza się.