sowie

Zdrowie, akcje zdrowotne, pomoc lekarska w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Gmina Nowa Ruda - opaski bezpieczeństwa dla seniorów
2023-04-14 12:25

"Korpus Wsparcia Seniorów" to program wprowadzony przez radnych Gminy Nowa Ruda na rok 2023 celem zapewnienia całodobowej teleopieki dla 50 seniorów za pośrednictwem tzw. opasek bezpieczeństwa. Seniorzy w wieku 65+ to prawie 24% mieszkańców Gminy, warto więc tym bardziej zadbać o ich dobro. Opaski przełożą się na wzrost zdrowia psychofizycznego i bezpieczeństwa, szczególnie osób mieszkających samotnie. Program realizowany będzie przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowej Rudzie (GOPS).


Opaski wyposażone będą w funkcje: przycisk bezpieczeństwa, sygnał SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami, funkcje monitorujące puls i saturację.

 

Opaska bezpieczeństwa będzie połączona z usługą operatora pomocy. W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia, wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce umożliwia połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka) podejmie decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji może on zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), poprosić o interwencję pracownika ośrodka pomocy społecznej lub wezwać służby ratunkowe.

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej po rozeznaniu potrzeb seniorów, dokona zakupu opasek wraz z obsługą systemu u wybranego realizatora usługi, a następnie rozpocznie realizację programu na swoim terenie.

 

Środki na realizację działań w ramach Programu "Korpus Wsparcia Seniorów" będą pochodziły z budżetu własnego oraz dotacji rządowej (80 %).

 

Osoby zainteresowane otrzymaniem takiej opaski proszone są o kontakt z GOPS, przy ul. Niepodległości 2 w Nowej Rudzie, budynek A, parter, pokój nr 7. Godziny pracy GOPS: pon, śr, czw 7.30-15.30, wt do 16.30, pt do 14.30. Tel. 74 872 45 72.

 

Pracownicy GOPS wykonują na co dzień pracę socjalną na rzecz seniorów, odwiedzają ich w miejscu zamieszkania, służą dobrą radą, realizują sąsiedzkie usługi opiekuńcze, zapewniają ciepły posiłek z dowozem do miejsca zamieszkania seniora, w razie konieczności kierują osobę starszą do Domu Pomocy Społecznej. Ponadto GOPS prowadzi Klub Seniora w Jugowie dla 30 uczestników i prowadził program "Wspieraj Seniora", podczas którego pracownicy odwiedzali seniorów 70+ mieszkających w naszej gminie (1360 osób). W ramach programu, dzięki współpracy z KGHM Miedź Polska, przekazano dla naszych seniorów pakiety zawierające płyny do dezynfekcji, maseczki ochronne oraz poradniki, które dostarczono osobiście seniorom do ich domów.

 

Źródło: gmina.nowaruda.plWróć
dodaj komentarz | Komentarze: