Maj kojarzy się przeważnie z piękną, wiosenną zielenią, ale także z dobrą książką i miejscem, gdzie można ją zdobyć, czyli z biblioteką. W tym roku na Dolnym Śląsku majowa pogoda nas nie rozpieszczała, ale na szczęście biblioteka działa niezależnie od pogody! ;) W dniach 8-15 maja 2023 obchodzony był w całej Polsce już po raz dwudziesty Tydzień Bibliotek. W myśl tegorocznego hasła przewodniego „Moja, Twoja, Nasza - Biblioteka” na czytelników i gości w Centrum Kultury-Miejskiej Bibliotece Publicznej czekało wiele atrakcji.
Głuszycka akcja rozpoczęła się od polecanych nowości czytelniczych w naszych mediach społecznościowych, czyli portalach społecznościowych Facebook, Instagram oraz na stronie ckmbp-gluszyca.pl. Kolejne dni obfitowały w ciekawe spotkania i zajęcia dla dzieci.
Wtorkowe popołudnie młodzi czytelnicy spędzili na zajęciach Akademii Małego Brzdąca. Kolejny dzień poświęcony był poezji i refleksjom związanym z cyklem poetyckim „Animus -serce moje” Piotra Pilarskiego, który osobiście przedstawił swoje wiersze. W czwartkowy poranek w niezwykle ciekawy sposób o podróży do Afryki opowiadała młodzieży szkolnej głuszyczanka, radna miejska - Beata Drapała. Głuszycką bibliotekę odwiedził także dziennikarz, publicysta, pisarz znany pod pseudonimem Hannibal Smoke, który w barwny sposób przedstawił opowieść o zaginionych pałacach Dolnego i Górnego Śląska. Zwieńczeniem tegorocznego Tygodnia Bibliotek była relacja fotograficzna w formie pamiątkowego filmiku udostępnionego w mediach społecznościowych. Dziękujemy wszystkim za mile spędzony czas i zapraszamy do stałych odwiedzin „Mojej, Twojej, Naszej – Biblioteki” w Głuszycy.
Źródło: gluszyca.pl
W dzisiejszych czasach, gdy życie staje się coraz bardziej intensywne, a tempo codziennych obowiązków nieustannie rośnie, często w głowach wielu osób, których rodzice z roku na rok stają się coraz mniej samodzielni, pojawia się pytanie, jak zapewnić im odpowiednią opiekę, aby nie czuli się pozostawieni samym sobie.
Z troski o komfort i bezpieczeństwo bliskich często poszukujemy alternatyw, które pozwolą zapewnić starszym osobom godne życie, pełne szacunku i ciepła, kiedy my - zapracowani, zajęci pracą i rodziną, często sami nie w pełni zdrowia i sił, nie możemy zamieszkać z rodzicami i zapewnić im wystarczającej opieki, uwagi i czasu. Coraz częściej mówi się o domach opieki, które wbrew obiegowym opiniom, nie są miejscami odizolowanymi od życia, lecz przestrzeniami, gdzie seniorzy mogą czuć się pełnoprawnymi członkami społeczności. Takie ośrodki oferują opiekę medyczną, bogatą ofertę zajęć rehabilitacyjnych, towarzyskich, a także przestrzeń do rozwoju osobistego.
Warto więc zastanowić się, jakie rozwiązania będą najlepsze dla naszych bliskich, aby mogli cieszyć się spokojem i bezpieczeństwem w okresie "Jesieni Życia".
W naszym regionie jednym z miejsc łączących nowoczesne podejście do opieki z domową atmosferą, jest Dom Seniora JANTAR.
Miłośnicy biegów ultra oraz nocnych wyzwań mogą już zacierać ręce! 35. edycja Sudeckiej Setki – na BIS! oraz 28. Nocny Maraton Górski odbędą się w nocy z 27 na 28 czerwca 2025 roku w Boguszowie-Gorcach. To jedno z najbardziej wymagających i prestiżowych wydarzeń biegowych w Polsce, które co roku przyciąga zarówno doświadczonych ultramaratończyków, jak i ambitnych amatorów.
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy do udziału w VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Zdrowie dla Regionu pt. „Wiele dróg, jeden cel - zdrowie”, która odbędzie się 8-9 maja br. w formule online.
czytaj więcej8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcejZapraszamy do Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia ul. Ozimska 72A na konsultacje i badania wzroku z okazji Dnia Kobiet w piątek 7 marca 2025 r. w godzinach 10.00-14.00.
Schorzenie narządu wzroku w ostatnich czasach jest chorobą cywilizacyjną. Pracujemy dużo przy komputerze, oglądamy telewizję, przebywamy długi czas przy sztucznym oświetleniu. Wszystkie te czynniki powodują, że nasz wzrok pogarsza się.