sowie

Zdrowie, akcje zdrowotne, pomoc lekarska w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Zakończenie budowy szpitala "Latawiec" w Świdnicy
2009-05-09 14:00

Doczekaliśmy się zakończenia inwestycji budowy szpitala "Latawiec" w Świdnicy. Po 23 długich latach z dniem 30 kwietnia oficjalnie zamknięto "Zakład Budżetowy Latawiec w budowie" i tym samym przypieczętowano nowy rozdział w historii tego obiektu.
Szpital zostaÅ‚ wzniesiony w 1940 r. z przeznaczeniem na sanatorium dla niemieckich lotników. Dlatego też bryÅ‚a gÅ‚ówna szpitala z lotu ptaka przypomina samolot a wÅ‚aÅ›ciwie konstrukcjÄ™ latawca. StÄ…d obiekt ten zyskaÅ‚ swojÄ… niepowtarzalnÄ… nazwÄ™. RealizacjÄ™ inwestycji budowy szpitala "Latawiec" rozpoczÄ™to w listopadzie w 1985 r. od adaptacji murów niedokoÅ„czonego sanatorium. ByÅ‚a to wiÄ™c jedna z dÅ‚użej ciÄ…gnÄ…cych siÄ™ inwestycji w sÅ‚użbie zdrowia. Takie tempo jej realizacji narażaÅ‚o budżet paÅ„stwa na niepotrzebne koszty oraz powodowaÅ‚o problemy z realizacjÄ… programu restrukturyzacji SP ZOZ Åšwidnica a przede wszystkim ponoszenie przez ten zakÅ‚ad, z powodu rozproszenia bazy, nieefektywnych wydatków.
 


CaÅ‚ość prac pochÅ‚onęła ponad 150 milionów zÅ‚otych. Wkrótce ostatnie oddziaÅ‚y ze starej siedziby przy ulicy Westerplatte zostanÄ… przeniesione do nowego budynku. Przenosiny pacjentów zaplanowano na poczÄ…tek czerwca br.

 

Przez lata budowa finansowana byÅ‚a w ramach kontraktu wojewódzkiego ze Å›rodków z budżetu paÅ„stwa. Rokrocznie walczono o pozyskiwanie z tej puli jak najwiÄ™cej Å›rodków tak, aby budowÄ™ szpitala ukoÅ„czyć jak najszybciej. A bywaÅ‚o różnie. PieniÄ…dze spÅ‚ywaÅ‚y coraz rzadziej i byÅ‚o ich coraz mniej.
- "Szpital mógÅ‚ jednak wielokrotnie liczyć na pomoc powiatu poprzez udzielane porÄ™czenia kredytów i pożyczki." - mówi Wicestarosta Åšwidnicki Ryszard Wawryniwicz. - "WspomnÄ™ o porÄ™czeniu w wysokoÅ›ci 3 mln zÅ‚ z 2001 r., które pozwoliÅ‚o na spÅ‚atÄ™ zalegÅ‚oÅ›ci SP ZOZ wobec ZUS i zaoszczÄ™dzeniu ponad 60 tys. zÅ‚ z tytuÅ‚u unikniÄ™cia koniecznoÅ›ci zapÅ‚aty odsetek ustawowych, wspomnÄ™ także o porÄ™czeniu w wysokoÅ›ci 19 mln zÅ‚ udzielonemu przez powiat w 2002 r., dziÄ™ki któremu SP ZOZ otrzymaÅ‚ kredyt bankowy pozwalajÄ…cy na zachowanie ciÄ…gÅ‚oÅ›ci Å›wiadczeÅ„ usÅ‚ug medycznych, oddaliÅ‚ groźbÄ™ zajęć komorniczych i pozwoliÅ‚ szpitalowi na skorzystanie z pomocy publicznej z budżetu paÅ„stwa." - wymienia Wicestarosta.

 

Ale to nie wszystkie formy pomocy jakie powiat udzielał szpitalowi. Dwukrotnie ze swojego budżetu przekazywał środki finansowe w formie pożyczki. I tak w 2004 r. udzielił pożyczki w wysokości 300 tys. zł, co pozwoliło na realizację porozumienia ze Związkami Zawodowymi działającymi przy SP ZOZ a ostatnio pożyczył szpitalowi w sumie 3,2 mln zł na zakup minimum sprzętu medycznego niezbędnego do przeniesienia do Latawca starej bazy z ul. Westerplatte.
Dzisiaj Regionalny Specjalistyczny Szpital "Latawiec" w Åšwidnicy jest liderem wÅ›ród dolnoÅ›lÄ…skich szpitali (wedÅ‚ug rankingu Rzeczpospolitej szpitali wielospecjalistycznych i onkologicznych). Z ubiegÅ‚orocznego 21 miejsca skoczyÅ‚ na 12 pozycjÄ™. Jest to niewÄ…tpliwie ogromny sukces, gdyż Å›widnicki "Latawiec" staÅ‚ siÄ™ tym samym jedynym szpitalem na Dolnym ÅšlÄ…sku, który znalazÅ‚ siÄ™ w pierwszej dwudziestce tego prestiżowego rankingu.



Monika Żmijewska
Rzecznik Prasowy / swidnica.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: