sowie

Zdrowie, akcje zdrowotne, pomoc lekarska w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Zakończenie budowy szpitala "Latawiec" w Świdnicy
2009-05-09 14:00

Doczekaliśmy się zakończenia inwestycji budowy szpitala "Latawiec" w Świdnicy. Po 23 długich latach z dniem 30 kwietnia oficjalnie zamknięto "Zakład Budżetowy Latawiec w budowie" i tym samym przypieczętowano nowy rozdział w historii tego obiektu.
Szpital został wzniesiony w 1940 r. z przeznaczeniem na sanatorium dla niemieckich lotników. Dlatego też bryła główna szpitala z lotu ptaka przypomina samolot a właściwie konstrukcję latawca. Stąd obiekt ten zyskał swoją niepowtarzalną nazwę. Realizację inwestycji budowy szpitala "Latawiec" rozpoczęto w listopadzie w 1985 r. od adaptacji murów niedokończonego sanatorium. Była to więc jedna z dłużej ciągnących się inwestycji w służbie zdrowia. Takie tempo jej realizacji narażało budżet państwa na niepotrzebne koszty oraz powodowało problemy z realizacją programu restrukturyzacji SP ZOZ Świdnica a przede wszystkim ponoszenie przez ten zakład, z powodu rozproszenia bazy, nieefektywnych wydatków.
 


Całość prac pochłonęła ponad 150 milionów złotych. Wkrótce ostatnie oddziały ze starej siedziby przy ulicy Westerplatte zostaną przeniesione do nowego budynku. Przenosiny pacjentów zaplanowano na początek czerwca br.

 

Przez lata budowa finansowana była w ramach kontraktu wojewódzkiego ze środków z budżetu państwa. Rokrocznie walczono o pozyskiwanie z tej puli jak najwięcej środków tak, aby budowę szpitala ukończyć jak najszybciej. A bywało różnie. Pieniądze spływały coraz rzadziej i było ich coraz mniej.
- "Szpital mógł jednak wielokrotnie liczyć na pomoc powiatu poprzez udzielane poręczenia kredytów i pożyczki." - mówi Wicestarosta Świdnicki Ryszard Wawryniwicz. - "Wspomnę o poręczeniu w wysokości 3 mln zł z 2001 r., które pozwoliło na spłatę zaległości SP ZOZ wobec ZUS i zaoszczędzeniu ponad 60 tys. zł z tytułu uniknięcia konieczności zapłaty odsetek ustawowych, wspomnę także o poręczeniu w wysokości 19 mln zł udzielonemu przez powiat w 2002 r., dzięki któremu SP ZOZ otrzymał kredyt bankowy pozwalający na zachowanie ciągłości świadczeń usług medycznych, oddalił groźbę zajęć komorniczych i pozwolił szpitalowi na skorzystanie z pomocy publicznej z budżetu państwa." - wymienia Wicestarosta.

 

Ale to nie wszystkie formy pomocy jakie powiat udzielał szpitalowi. Dwukrotnie ze swojego budżetu przekazywał środki finansowe w formie pożyczki. I tak w 2004 r. udzielił pożyczki w wysokości 300 tys. zł, co pozwoliło na realizację porozumienia ze Związkami Zawodowymi działającymi przy SP ZOZ a ostatnio pożyczył szpitalowi w sumie 3,2 mln zł na zakup minimum sprzętu medycznego niezbędnego do przeniesienia do Latawca starej bazy z ul. Westerplatte.
Dzisiaj Regionalny Specjalistyczny Szpital "Latawiec" w Świdnicy jest liderem wśród dolnośląskich szpitali (według rankingu Rzeczpospolitej szpitali wielospecjalistycznych i onkologicznych). Z ubiegłorocznego 21 miejsca skoczył na 12 pozycję. Jest to niewątpliwie ogromny sukces, gdyż świdnicki "Latawiec" stał się tym samym jedynym szpitalem na Dolnym Śląsku, który znalazł się w pierwszej dwudziestce tego prestiżowego rankingu.Monika Żmijewska
Rzecznik Prasowy / swidnica.plWróć
dodaj komentarz | Komentarze: