sowie

Zdrowie, akcje zdrowotne, pomoc lekarska w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Botox - zastosowanie
2009-09-24 10:40

Botox jest zabiegiem polegającym na wstrzyknięciu w wybrane partie twarzy toksyny botulinowej, dzięki której w szybki i łatwy sposób pozbędziemy się zmarszczek. Toksyna botulinowa stosowana jest przede wszystkim do wygładzania zmarszczek czołowych poprzecznych, zmarszczek gładzizny czoła (między brwiami) oraz zmarszczek wokół oczu, tzw. „kurzych łapek”.


Zabieg dzięki wieloletniemu zastosowaniu Botoxu nie tylko w medycynie estetycznej jest zabiegiem łatwym, bezbolesnym i wyjątkowo bezpiecznym. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych zabiegów estetycznych pozwalającym zachować dobry i młody wygląd. Dla wielu osób zachowanie młodego i jednocześnie naturalnego wyglądu jest niesamowicie istotne, dla uzyskania takiego właśnie efektu Botox jest najodpowiedniejszym rozwiązaniem i co najważniejsze w przeciwieństwie do liftingu, który w prawdzie daje lepsze efekty jest zabiegiem bezpiecznym i mniej radykalnym. Poddając się temu zabiegowi nie musimy więc martwić się, że będziemy wyglądać „ sztucznie” .
Toksyna botulinowa jest również skuteczna w leczeniu stanów chorobowych związanych z nadmiernym skurczem mięśni czy nadpotliwości. Od wielu lat botox stosuje się także w okulistyce i neurologii.
Jaki widzimy zastosowanie Botoxu jest szerokie dlatego też posiadamy licznie udokumentowane bezpieczeństwo tej właśnie substancji.
Niestety botox jest rozwiązaniem czasowym, jego efekty utrzymują się do 6 miesięcy, dlatego należny go powtarzać 2 - 3 razy w roku. Pocieszający może być fakt, że badania kliniczne potwierdzają , iż czas trwania efektów po kolejnych aplikacjach jest coraz dłuższy, więc po jakimś czasie można je powtarzać coraz rzadziej. Oczywiście trzeba brać także pod uwagę indywidualność, każdego pacjenta

 

Historia Botoxu
W Belgii w 1897 r. doszło do zatrucia kilku osób. Belgijski mikrobiolog van Ermengen z pożywienia i organizmów zatrutych wyodrębnił toksynę botulinową typu A. Nikt jeszcze w tedy nie przypuszczał, że substancja, która wywołała zatrucie pokarmowe znajdzie tak szerokie zastosowanie w medycynie i to w różnych jej dziedzinach.
Od tego czasu wielu naukowców prowadziło badania nad toksyną, w latach 50. XX w. dr Vernon Brooks zauważył, że substancja ta wstrzyknięta w mięsień powoduje jego tymczasowy paraliż. To odkrycie spowodowało, że lekarze zaczęli zastanawiać się nad możliwością wykorzystanie toksyny w leczeniu. W latach 60. XX w. okulista z San Francisco, dr Alan Scott, po wielu doświadczeniach na małpach uzyskał zgodę na zastosowanie substancji w leczenia zeza u ludzi. W okulistyce toksyna botulinowa odniosła ogromny sukces, dlatego zaczęli się nią interesować lekarze z innych dziedzin medycyny m. in neurolodzy. W 1988 roku amerykański koncern farmaceutyczny Allergan nabył prawa do produkcji preparatu dr. Allana Scotta i rozpoczął badania kliniczne, mające na celu sprawdzenie innych zastosowań neurotoksyny Wkrótce potem firma zaczęła wytwarzać ten preparat pod nazwą Botox. W 1987 pacjent, który był leczony botoxem z powodu nawykowego skurczu powiek, zauważył, że znikają mu zmarszczki. I w ten sposób toksyna botulinowa znalazła swoje zastosowanie w kolejnej dziedzinie medycyny. Dziś botox cieszy się ogromnym uznaniem nie tylko w okulistyce i neurologi ale przede wszystkim w medycynie estetycznej. Obecnie Botox jest najczęściej stosowanym zabiegiem poprawiającym wygląd. Choć jego efekty są tymczasowe, ogromnym plusem jest fakt że jest to substancja ze względu na wieloletnie zastosowanie wyjątkowo bezpieczna, a sam zabieg szybki i bezbolesny.
Botox jest stosowany w ponad 70 krajach na całym świecie i wciąż trwają badania dzięki, którym być możne substancja ta znajdzie kolejne zastosowanie.
 Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: