Botox jest zabiegiem polegającym na wstrzyknięciu w wybrane partie twarzy toksyny botulinowej, dzięki której w szybki i łatwy sposób pozbędziemy się zmarszczek. Toksyna botulinowa stosowana jest przede wszystkim do wygładzania zmarszczek czołowych poprzecznych, zmarszczek gładzizny czoła (między brwiami) oraz zmarszczek wokół oczu, tzw. „kurzych łapek”.
Zabieg dzięki wieloletniemu zastosowaniu Botoxu nie tylko w medycynie estetycznej jest zabiegiem łatwym, bezbolesnym i wyjątkowo bezpiecznym. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych zabiegów estetycznych pozwalającym zachować dobry i młody wygląd. Dla wielu osób zachowanie młodego i jednocześnie naturalnego wyglądu jest niesamowicie istotne, dla uzyskania takiego właśnie efektu Botox jest najodpowiedniejszym rozwiązaniem i co najważniejsze w przeciwieństwie do liftingu, który w prawdzie daje lepsze efekty jest zabiegiem bezpiecznym i mniej radykalnym. Poddając się temu zabiegowi nie musimy więc martwić się, że będziemy wyglądać „ sztucznie” .
Toksyna botulinowa jest również skuteczna w leczeniu stanów chorobowych związanych z nadmiernym skurczem mięśni czy nadpotliwości. Od wielu lat botox stosuje się także w okulistyce i neurologii.
Jaki widzimy zastosowanie Botoxu jest szerokie dlatego też posiadamy licznie udokumentowane bezpieczeństwo tej właśnie substancji.
Niestety botox jest rozwiązaniem czasowym, jego efekty utrzymują się do 6 miesięcy, dlatego należny go powtarzać 2 - 3 razy w roku. Pocieszający może być fakt, że badania kliniczne potwierdzają , iż czas trwania efektów po kolejnych aplikacjach jest coraz dłuższy, więc po jakimś czasie można je powtarzać coraz rzadziej. Oczywiście trzeba brać także pod uwagę indywidualność, każdego pacjenta
Historia Botoxu
W Belgii w 1897 r. doszło do zatrucia kilku osób. Belgijski mikrobiolog van Ermengen z pożywienia i organizmów zatrutych wyodrębnił toksynę botulinową typu A. Nikt jeszcze w tedy nie przypuszczał, że substancja, która wywołała zatrucie pokarmowe znajdzie tak szerokie zastosowanie w medycynie i to w różnych jej dziedzinach.
Od tego czasu wielu naukowców prowadziło badania nad toksyną, w latach 50. XX w. dr Vernon Brooks zauważył, że substancja ta wstrzyknięta w mięsień powoduje jego tymczasowy paraliż. To odkrycie spowodowało, że lekarze zaczęli zastanawiać się nad możliwością wykorzystanie toksyny w leczeniu. W latach 60. XX w. okulista z San Francisco, dr Alan Scott, po wielu doświadczeniach na małpach uzyskał zgodę na zastosowanie substancji w leczenia zeza u ludzi. W okulistyce toksyna botulinowa odniosła ogromny sukces, dlatego zaczęli się nią interesować lekarze z innych dziedzin medycyny m. in neurolodzy. W 1988 roku amerykański koncern farmaceutyczny Allergan nabył prawa do produkcji preparatu dr. Allana Scotta i rozpoczął badania kliniczne, mające na celu sprawdzenie innych zastosowań neurotoksyny Wkrótce potem firma zaczęła wytwarzać ten preparat pod nazwą Botox. W 1987 pacjent, który był leczony botoxem z powodu nawykowego skurczu powiek, zauważył, że znikają mu zmarszczki. I w ten sposób toksyna botulinowa znalazła swoje zastosowanie w kolejnej dziedzinie medycyny. Dziś botox cieszy się ogromnym uznaniem nie tylko w okulistyce i neurologi ale przede wszystkim w medycynie estetycznej. Obecnie Botox jest najczęściej stosowanym zabiegiem poprawiającym wygląd. Choć jego efekty są tymczasowe, ogromnym plusem jest fakt że jest to substancja ze względu na wieloletnie zastosowanie wyjątkowo bezpieczna, a sam zabieg szybki i bezbolesny.
Botox jest stosowany w ponad 70 krajach na całym świecie i wciąż trwają badania dzięki, którym być możne substancja ta znajdzie kolejne zastosowanie.
W dzisiejszych czasach, gdy życie staje się coraz bardziej intensywne, a tempo codziennych obowiązków nieustannie rośnie, często w głowach wielu osób, których rodzice z roku na rok stają się coraz mniej samodzielni, pojawia się pytanie, jak zapewnić im odpowiednią opiekę, aby nie czuli się pozostawieni samym sobie.
Z troski o komfort i bezpieczeństwo bliskich często poszukujemy alternatyw, które pozwolą zapewnić starszym osobom godne życie, pełne szacunku i ciepła, kiedy my - zapracowani, zajęci pracą i rodziną, często sami nie w pełni zdrowia i sił, nie możemy zamieszkać z rodzicami i zapewnić im wystarczającej opieki, uwagi i czasu. Coraz częściej mówi się o domach opieki, które wbrew obiegowym opiniom, nie są miejscami odizolowanymi od życia, lecz przestrzeniami, gdzie seniorzy mogą czuć się pełnoprawnymi członkami społeczności. Takie ośrodki oferują opiekę medyczną, bogatą ofertę zajęć rehabilitacyjnych, towarzyskich, a także przestrzeń do rozwoju osobistego.
Warto więc zastanowić się, jakie rozwiązania będą najlepsze dla naszych bliskich, aby mogli cieszyć się spokojem i bezpieczeństwem w okresie "Jesieni Życia".
W naszym regionie jednym z miejsc łączących nowoczesne podejście do opieki z domową atmosferą, jest Dom Seniora JANTAR.
Miłośnicy biegów ultra oraz nocnych wyzwań mogą już zacierać ręce! 35. edycja Sudeckiej Setki – na BIS! oraz 28. Nocny Maraton Górski odbędą się w nocy z 27 na 28 czerwca 2025 roku w Boguszowie-Gorcach. To jedno z najbardziej wymagających i prestiżowych wydarzeń biegowych w Polsce, które co roku przyciąga zarówno doświadczonych ultramaratończyków, jak i ambitnych amatorów.
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy do udziału w VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Zdrowie dla Regionu pt. „Wiele dróg, jeden cel - zdrowie”, która odbędzie się 8-9 maja br. w formule online.
czytaj więcej8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcejZapraszamy do Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia ul. Ozimska 72A na konsultacje i badania wzroku z okazji Dnia Kobiet w piątek 7 marca 2025 r. w godzinach 10.00-14.00.
Schorzenie narządu wzroku w ostatnich czasach jest chorobą cywilizacyjną. Pracujemy dużo przy komputerze, oglądamy telewizję, przebywamy długi czas przy sztucznym oświetleniu. Wszystkie te czynniki powodują, że nasz wzrok pogarsza się.