Boisz się porodu? Nie wiesz jak się w jego trakcie zachować? A może zastanawiasz się, jak dbać o noworodka czy przewijać dziecko? Teraz dowiesz się tego i nauczysz w szkole rodzenia, która otwarta została w środę w świdnickim „Latawcu”. Szkoły rodzenia to nie moda. Istnieją i powstają na całym świecie. Po to, aby pomóc przyszłym matkom, jak najlepiej przejść przez poród. Od środy taka szkoła działa również w świdnickim szpitalu „Latawiec”. -Na zajęcia może przyjść każda kobieta, która chce urodzić u nas dziecko. Bez względu na to czy jest ze Świdnicy, Wałbrzycha czy innego miasta w Polsce – mówi Jacek Domejko, dyrektor szpitala. W szkole jednocześnie „uczyć” się może pięć pań. - To gwarantuje intymność grupie – dodaje Domejko. A czego można się dowiedzieć na zajęciach? Przed porodem tego, jak przygotować się do niego pod względem psychicznym i fizycznym. -To później procentuje podczas porodu, który przebiega znacznie szybciej, spokojniej i bezpieczniej. Kobieta wie jak współpracować z lekarzem – podkreśla dyrektor szpitala Jacek Domejko. Po urodzeniu dziecka, na specjalnym stole, matki mogą nauczyć się jego prawi-dłowego przewijania.
Kobiety, które już tu rodziły potwierdzają, że oddział ginekologiczno – położniczy w świdnickim „Latawcu” jest bardzo dobrze przygotowany. Sala porodowa jest wyposażona w automatyczne łóżko-fotel porodowy, wannę, drabinki, materac, piłkę worek sako oraz inne urządzenia ułatwiające poród i poprawiające komfort pobytu. Każda sala posiada stanowisko do pielęgnacji dziecka, co znacznie ułatwia mamie opiekę nad swoim maleństwem. Rocznie w Latawcu lekarze przyjmują około tysiąca porodów, i wykonują 230 zabiegów i operacji w tym znaczną część metodą laparoskopową. -Całą naszą uwagę i troskę poświęcamy dużym i małym pacjentom zapewniając wysoką jakość świadczonych usług oraz ciepłą, domową atmosferę – zapewnia personel. Szkoła rodzenia powstała praktycznie ze środków własnych placówki medycznej. Jest przysłowiową kropką nad „i”. Teraz w świdnickim szpitalu przyszłe mamy, mają zapewnioną już kompleksowo opiekę.
źródło: 30minut
Wymień foliówkę na eko-reklamówkęKolejna edycja akcji „Wymień foliówkę na eko-reklamówkę” przed nami. Już 10 i 11 kwietnia świdniczanie będą mogli wymienić plastikowe reklamówki na bardziej przyjazne środowisku materiałowe torby z logiem „Czysta Świdnica”. Każda osoba może otrzymać jedną ekologiczną torbę. Do mieszkańców trafiło ich już ponad 7000 sztuk.
czytaj więcejWałbrzych szykuje się na wielką wiosenną mobilizację! Już 12 kwietnia 2025 roku mieszkańcy miasta połączą siły w ramach akcji „Czysty, zielony Wałbrzych”, by wspólnie zadbać o czystość i estetykę swojego otoczenia. Start zaplanowany jest na godzinę 9:30, a działania będą odbywać się równocześnie w różnych częściach miasta. To nie tylko szansa na uporządkowanie przestrzeni publicznej, ale też doskonała okazja do sąsiedzkiej integracji i realnego wpływu na wygląd Wałbrzycha.
czytaj więcejŚwidnica zyskała nowe, wyjątkowe miejsce dla wszystkich miłośników dwóch kółek. Już w sobotę, 5 kwietnia o godzinie 10:00 w Parku Harcerskim nad zalewem Witoszówka odbędzie się uroczyste otwarcie Strefy MTB Świdnica, czyli Dolnośląskiego Rowerowego Parku Umiejętności.
czytaj więcejZapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowych wydarzeniach biegowych - I Biegu Nocy Letniej i XXV Toyota Eko Półmaratonie Wałbrzych!
czytaj więcejWiosna to wyjątkowy czas, w którym przyroda budzi się do życia, a wraz z nią pojawia się wiele możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednak to też moment konkretnych zagrożeń zdrowotnych, które mogą zaburzyć radość związaną z nadejściem ciepłych dni. Na co uważać w szczególności i jakie są sprawdzone metody prewencyjne, które pomogą uchronić się przed nieprzyjemnymi dolegliwościami?
czytaj więcej