sowie

Zdrowie, akcje zdrowotne, pomoc lekarska w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Pogranicznicy - ratownicy
2012-05-15 15:47


Siedemnastu funkcjonariuszy Sudeckiego Oddziału SG odnowiło uprawnienia ratowników z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy (co 3 lata). Zdając egzamin państwowy zobowiązuje to ich do udzielania pomocy na poziomie kwalifikowanym. Są to najwyższe uprawnienia osoby, która nie ma wykształcenia medycznego. Ponadto, dzięki finansowemu wsparciu PZU S.A., komenda Oddziału zakupiła sprzęt: ratownictwa medycznego, wysokościowego oraz środki ochrony osobistej. Zakupione urządzenia i sprzęt m.in. defibrylator szkoleniowy i kliniczny, stabilizator głowy do deski ortopedycznej, resuscytator dla dorosłych, kołnierz ortopedyczny, torby Medic-Bag TRM-XVIII, nosze pachtowe, kaski ochronne, liny statyczne, obuwie taktyczne oraz fantom i manekin niemowlęcia będzie wykorzystywany w działalności służbowej funkcjonariuszy, kadry medycznej SOSG i w dalszym prowadzeniu szkoleń z zakresu pierwszej pomocy.


Dzięki wieloletniej współpracy z PZU zakupiono półautomatyczny defibrylator AED z wyposażeniem, torbę ratowniczą R - 1 oraz indywidualne pakiety medyczne. Ponadto część pracowników i funkcjonariuszy Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej ukończyło kurs „Pierwszej pomocy przedlekarskiej w nagłych stanach zagrożenia zdrowia i życia”, który obejmował wykłady, pokazy i ćwiczenia praktyczne w oparciu o zalecenia i standardy europejskie oraz udało się przeprowadzić pierwsze szkolenie kwalifikowanej pierwszej pomocy, dzięki którym funkcjonariusze nabyli uprawnienia ratowników. Umiejętności te funkcjonariusze SOSG wykorzystują do poszukiwania osób w terenie górskim, likwidacji i zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych występujących na terenie służbowej odpowiedzialności, a także podczas realizacji służbowych działań specjalnych. Funkcjonariusze pełniąc służbę np. w ochronie szlaków komunikacyjnych często udzielając pomocy poszkodowanym w wypadkach. (red)
źródło: 30minutWróć
dodaj komentarz | Komentarze: