Siedemnastu funkcjonariuszy Sudeckiego Oddziału SG odnowiło uprawnienia ratowników z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy (co 3 lata). Zdając egzamin państwowy zobowiązuje to ich do udzielania pomocy na poziomie kwalifikowanym. Są to najwyższe uprawnienia osoby, która nie ma wykształcenia medycznego. Ponadto, dzięki finansowemu wsparciu PZU S.A., komenda Oddziału zakupiła sprzęt: ratownictwa medycznego, wysokościowego oraz środki ochrony osobistej. Zakupione urządzenia i sprzęt m.in. defibrylator szkoleniowy i kliniczny, stabilizator głowy do deski ortopedycznej, resuscytator dla dorosłych, kołnierz ortopedyczny, torby Medic-Bag TRM-XVIII, nosze pachtowe, kaski ochronne, liny statyczne, obuwie taktyczne oraz fantom i manekin niemowlęcia będzie wykorzystywany w działalności służbowej funkcjonariuszy, kadry medycznej SOSG i w dalszym prowadzeniu szkoleń z zakresu pierwszej pomocy.
Dzięki wieloletniej współpracy z PZU zakupiono półautomatyczny defibrylator AED z wyposażeniem, torbę ratowniczą R - 1 oraz indywidualne pakiety medyczne. Ponadto część pracowników i funkcjonariuszy Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej ukończyło kurs „Pierwszej pomocy przedlekarskiej w nagłych stanach zagrożenia zdrowia i życia”, który obejmował wykłady, pokazy i ćwiczenia praktyczne w oparciu o zalecenia i standardy europejskie oraz udało się przeprowadzić pierwsze szkolenie kwalifikowanej pierwszej pomocy, dzięki którym funkcjonariusze nabyli uprawnienia ratowników. Umiejętności te funkcjonariusze SOSG wykorzystują do poszukiwania osób w terenie górskim, likwidacji i zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych występujących na terenie służbowej odpowiedzialności, a także podczas realizacji służbowych działań specjalnych. Funkcjonariusze pełniąc służbę np. w ochronie szlaków komunikacyjnych często udzielając pomocy poszkodowanym w wypadkach. (red)
źródło: 30minut
W dzisiejszych czasach, gdy życie staje się coraz bardziej intensywne, a tempo codziennych obowiązków nieustannie rośnie, często w głowach wielu osób, których rodzice z roku na rok stają się coraz mniej samodzielni, pojawia się pytanie, jak zapewnić im odpowiednią opiekę, aby nie czuli się pozostawieni samym sobie.
Z troski o komfort i bezpieczeństwo bliskich często poszukujemy alternatyw, które pozwolą zapewnić starszym osobom godne życie, pełne szacunku i ciepła, kiedy my - zapracowani, zajęci pracą i rodziną, często sami nie w pełni zdrowia i sił, nie możemy zamieszkać z rodzicami i zapewnić im wystarczającej opieki, uwagi i czasu. Coraz częściej mówi się o domach opieki, które wbrew obiegowym opiniom, nie są miejscami odizolowanymi od życia, lecz przestrzeniami, gdzie seniorzy mogą czuć się pełnoprawnymi członkami społeczności. Takie ośrodki oferują opiekę medyczną, bogatą ofertę zajęć rehabilitacyjnych, towarzyskich, a także przestrzeń do rozwoju osobistego.
Warto więc zastanowić się, jakie rozwiązania będą najlepsze dla naszych bliskich, aby mogli cieszyć się spokojem i bezpieczeństwem w okresie "Jesieni Życia".
W naszym regionie jednym z miejsc łączących nowoczesne podejście do opieki z domową atmosferą, jest Dom Seniora JANTAR.
Miłośnicy biegów ultra oraz nocnych wyzwań mogą już zacierać ręce! 35. edycja Sudeckiej Setki – na BIS! oraz 28. Nocny Maraton Górski odbędą się w nocy z 27 na 28 czerwca 2025 roku w Boguszowie-Gorcach. To jedno z najbardziej wymagających i prestiżowych wydarzeń biegowych w Polsce, które co roku przyciąga zarówno doświadczonych ultramaratończyków, jak i ambitnych amatorów.
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy do udziału w VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Zdrowie dla Regionu pt. „Wiele dróg, jeden cel - zdrowie”, która odbędzie się 8-9 maja br. w formule online.
czytaj więcej8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcejZapraszamy do Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia ul. Ozimska 72A na konsultacje i badania wzroku z okazji Dnia Kobiet w piątek 7 marca 2025 r. w godzinach 10.00-14.00.
Schorzenie narządu wzroku w ostatnich czasach jest chorobą cywilizacyjną. Pracujemy dużo przy komputerze, oglądamy telewizję, przebywamy długi czas przy sztucznym oświetleniu. Wszystkie te czynniki powodują, że nasz wzrok pogarsza się.