Ponad 40 tysięcy złotych miesięcznie z Narodowego Funduszu Zdrowia otrzyma Wałbrzych na finansowanie inwestycji związanej z profilaktyką stomatologiczną. Umowa oficjalnie została podpisana i obowiązuje od 15 lutego 2016r.
Przypomnijmy, gmina Wałbrzych wdrożyła program profilaktycznej opieki stomatologicznej, zapobiegający rozwojowi próchnicy zębów i chorób przyzębia u dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. W ramach projektu w wałbrzyskich placówkach powstało pięć gabinetów stomatologicznych. Jest to jedyny w Polsce kompleksowy program bezpłatnej opieki stomatologicznej dla dzieci i młodzieży szkolnej. Miasto z własnego budżetu sfinansowało remont i wyposażenie pięciu gabinetów stomatologicznych, zatrudnieni zostali stomatolodzy i higienistki. - Umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia jest dopełnieniem naszych oczekiwań. To co zakładaliśmy, że będziemy musieli finansować z własnych środków, będzie finansowane ze środków publicznych. Do końca czerwca mamy podpisaną umowę na kwotę ponad stu osiemdziesięciu tysięcy złotych. Miesięcznie otrzymamy ponad czterdzieści tysięcy. Oceniliśmy, że gabinet mniej więcej tyle będą nas kosztować. Oznacz to, że jednorazowy wysiłek fizyczny w ich urządzenie na razie będzie jedynym, które miasto musiało ponieść – mówił Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Program został wdrożony, a gabinety są już gotowe do przyjmowania pierwszych pacjentów. Opieką stomatologiczną zostaną objęte wszystkie dzieci i młodzież szkolna w Wałbrzychu, łącznie około 13 000 osób. - Od stycznia zatrudniona jest profesjonalna, wykwalifikowana kadra lekarzy. Ponadto higienistki i asystentki stomatologiczne. W miesiącu styczniu szkoły przebadały już trzystu uczniów –dodała Halina Sawicka, dyrektor Centrum Stomatologii. Gabinety wyposażone są w sposób standardowy, spełniając jednocześnie warunki stawiane przez NFZ. Stosowane będą tam takie same procedury i materiały. Program stawia na indywidualne działania edukacyjne, promocyjne, badania stomatologiczne, leczenie zachowawcze. Dzieci dowiedzą się jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, jak prawidłowo myć zęby, jakich szczoteczek używać i jakie są inne sposoby czyszczenia zębów. – Gabinety spełniają wszystkie wymogi. Umowa została podpisana i obowiązuje do końca czerwca – mówiła Grażyna Wywrot, dyrektor wałbrzyskiej delegatury NFZ.
Wałbrzych szykuje się na wielką wiosenną mobilizację! Już 12 kwietnia 2025 roku mieszkańcy miasta połączą siły w ramach akcji „Czysty, zielony Wałbrzych”, by wspólnie zadbać o czystość i estetykę swojego otoczenia. Start zaplanowany jest na godzinę 9:30, a działania będą odbywać się równocześnie w różnych częściach miasta. To nie tylko szansa na uporządkowanie przestrzeni publicznej, ale też doskonała okazja do sąsiedzkiej integracji i realnego wpływu na wygląd Wałbrzycha.
czytaj więcejŚwidnica zyskała nowe, wyjątkowe miejsce dla wszystkich miłośników dwóch kółek. Już w sobotę, 5 kwietnia o godzinie 10:00 w Parku Harcerskim nad zalewem Witoszówka odbędzie się uroczyste otwarcie Strefy MTB Świdnica, czyli Dolnośląskiego Rowerowego Parku Umiejętności.
czytaj więcejZapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowych wydarzeniach biegowych - I Biegu Nocy Letniej i XXV Toyota Eko Półmaratonie Wałbrzych!
czytaj więcejWiosna to wyjątkowy czas, w którym przyroda budzi się do życia, a wraz z nią pojawia się wiele możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednak to też moment konkretnych zagrożeń zdrowotnych, które mogą zaburzyć radość związaną z nadejściem ciepłych dni. Na co uważać w szczególności i jakie są sprawdzone metody prewencyjne, które pomogą uchronić się przed nieprzyjemnymi dolegliwościami?
czytaj więcejGmina Głuszyca otrzymała grant w wysokości 11 989,80 zł w ramach projektu „Premia Społeczna”, realizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy. Środki na realizację projektu pochodzą z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, współfinansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny Plus oraz budżet państwa.
czytaj więcej