sowie

Zdrowie, akcje zdrowotne, pomoc lekarska w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
NFZ finansuje wałbrzyski program
2016-03-01 21:01


Ponad 40 tysięcy złotych miesięcznie z Narodowego Funduszu Zdrowia otrzyma Wałbrzych na finansowanie inwestycji związanej z profilaktyką stomatologiczną. Umowa oficjalnie została podpisana i obowiązuje od 15 lutego 2016r.


 

Przypomnijmy, gmina Wałbrzych wdrożyła program profilaktycznej opieki stomatologicznej, zapobiegający rozwojowi próchnicy zębów i chorób przyzębia u dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. W ramach projektu w wałbrzyskich placówkach powstało pięć gabinetów stomatologicznych. Jest to jedyny w Polsce kompleksowy program bezpłatnej opieki stomatologicznej dla dzieci i młodzieży szkolnej. Miasto z własnego budżetu sfinansowało remont i wyposażenie pięciu gabinetów stomatologicznych, zatrudnieni zostali stomatolodzy i higienistki. - Umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia jest dopełnieniem naszych oczekiwań. To co zakładaliśmy, że będziemy musieli finansować z własnych środków, będzie finansowane ze środków publicznych. Do końca czerwca mamy podpisaną umowę na kwotę ponad stu osiemdziesięciu tysięcy złotych. Miesięcznie otrzymamy ponad czterdzieści tysięcy. Oceniliśmy, że gabinet mniej więcej tyle będą nas kosztować. Oznacz to, że jednorazowy wysiłek fizyczny w ich urządzenie na razie będzie jedynym, które miasto musiało ponieść – mówił Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Program został wdrożony, a gabinety są już gotowe do przyjmowania pierwszych pacjentów. Opieką stomatologiczną zostaną objęte wszystkie dzieci i młodzież szkolna w Wałbrzychu, łącznie około 13 000 osób. - Od stycznia zatrudniona jest profesjonalna, wykwalifikowana kadra lekarzy. Ponadto higienistki i asystentki stomatologiczne. W miesiącu styczniu szkoły przebadały już trzystu uczniów –dodała Halina Sawicka, dyrektor Centrum Stomatologii. Gabinety wyposażone są w sposób standardowy, spełniając jednocześnie warunki stawiane przez NFZ. Stosowane będą tam takie same procedury i materiały. Program stawia na indywidualne działania edukacyjne, promocyjne, badania stomatologiczne, leczenie zachowawcze. Dzieci dowiedzą się jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, jak prawidłowo myć zęby, jakich szczoteczek używać i jakie są inne sposoby czyszczenia zębów. – Gabinety spełniają wszystkie wymogi. Umowa została podpisana i obowiązuje do końca czerwca – mówiła Grażyna Wywrot, dyrektor wałbrzyskiej delegatury NFZ.

 Autor: 30minut.pl


Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: