Opaski ratujące życie funkcjonują w Dzierżoniowie od trzech lat. Bezpłatnie korzysta z nich średnio 80 mieszkańców, po 65 roku życia. To osoby których stan zdrowia powinien być systematycznie monitorowany. Koszty związane z ich funkcjonowaniem pokrywane są w 20% z budżetu Dzierżoniowa, w 80% z dotacji państwa.
Oprócz wykrywania upadków opaski pozwalają także na szybkie wezwanie pomocy medycznej. Takich zdarzeń było łącznie ponad sto. Ponad trzysta razy urządzenia były wykorzystywane do komunikacji z telecentrum.
Z takiej usługi można również korzystać komercyjnie, ale także z pomocą miasta, które bezpłatnie udostępnia urządzenie, a jego użytkownik opłaca miesięczny abonament w wysokości około 40 zł. Zainteresowani taką formą wsparcia mieszkańcy mogą kontaktować się pod numerem telefonu 74 831 13 20.
Opaski ratujące życie seniorzy otrzymują w ramach programu „Korpus wsparcia seniorów”. W pierwszej kolejności trafiają one do osób z chorobami wieńcowymi i cukrzycą, osób mających problemy z samodzielnym funkcjonowaniem z powodu stanu zdrowia i samotnie mieszkających seniorów - mówi Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa.
Dokumenty potrzebne do bezpłatnego otrzymania opaski można składać do 26 czerwca, w Dziennym Domu Senior+ przy ulicy Świdnickiej 35,
od godziny 9.00 do 15.00.
Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów:
74 831 13 20
798 732 718
798 732 746
dzierzoniow.pl
W dzisiejszych czasach, gdy życie staje się coraz bardziej intensywne, a tempo codziennych obowiązków nieustannie rośnie, często w głowach wielu osób, których rodzice z roku na rok stają się coraz mniej samodzielni, pojawia się pytanie, jak zapewnić im odpowiednią opiekę, aby nie czuli się pozostawieni samym sobie.
Z troski o komfort i bezpieczeństwo bliskich często poszukujemy alternatyw, które pozwolą zapewnić starszym osobom godne życie, pełne szacunku i ciepła, kiedy my - zapracowani, zajęci pracą i rodziną, często sami nie w pełni zdrowia i sił, nie możemy zamieszkać z rodzicami i zapewnić im wystarczającej opieki, uwagi i czasu. Coraz częściej mówi się o domach opieki, które wbrew obiegowym opiniom, nie są miejscami odizolowanymi od życia, lecz przestrzeniami, gdzie seniorzy mogą czuć się pełnoprawnymi członkami społeczności. Takie ośrodki oferują opiekę medyczną, bogatą ofertę zajęć rehabilitacyjnych, towarzyskich, a także przestrzeń do rozwoju osobistego.
Warto więc zastanowić się, jakie rozwiązania będą najlepsze dla naszych bliskich, aby mogli cieszyć się spokojem i bezpieczeństwem w okresie "Jesieni Życia".
W naszym regionie jednym z miejsc łączących nowoczesne podejście do opieki z domową atmosferą, jest Dom Seniora JANTAR.
Miłośnicy biegów ultra oraz nocnych wyzwań mogą już zacierać ręce! 35. edycja Sudeckiej Setki – na BIS! oraz 28. Nocny Maraton Górski odbędą się w nocy z 27 na 28 czerwca 2025 roku w Boguszowie-Gorcach. To jedno z najbardziej wymagających i prestiżowych wydarzeń biegowych w Polsce, które co roku przyciąga zarówno doświadczonych ultramaratończyków, jak i ambitnych amatorów.
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy do udziału w VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Zdrowie dla Regionu pt. „Wiele dróg, jeden cel - zdrowie”, która odbędzie się 8-9 maja br. w formule online.
czytaj więcej8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcejZapraszamy do Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia ul. Ozimska 72A na konsultacje i badania wzroku z okazji Dnia Kobiet w piątek 7 marca 2025 r. w godzinach 10.00-14.00.
Schorzenie narządu wzroku w ostatnich czasach jest chorobą cywilizacyjną. Pracujemy dużo przy komputerze, oglądamy telewizję, przebywamy długi czas przy sztucznym oświetleniu. Wszystkie te czynniki powodują, że nasz wzrok pogarsza się.